Преди 5 дена на 14-ти май, крипто проектът OneCoin отрече твърденията, че е „хибридна Понци схема” и измама.
OneCoin е предполагаема пирамидална схема, която събра стотици милиони долари по целия свят, завличайки инвеститори с обещанието за голяма възвръщаемост и минимален риск. Разследване на САЩ установи, че основателите на проекта са генерирали 3.353 милиарда евро от приходите от продажби.
През април църквата в Тихоокеанската нация Самоа се превърна в центъра на вниманието, след като свещениците поканиха OneCoin да говорят пред конгрегацията. По-специално централната банка на Самоа забрани всякакви дейности, включващи схемата през 2018 г., но въпреки това представителите успяха да се доближат до Центъра за поклонение на Самоа и предлагаха своите предполагаеми инвестиционни продукти с цел измама.
След разследване от страна на централната банка на Самоа на компанията, изпратиха писмо, в което се отричат твърденията, че са прали средства чрез Нова Зеландия в Самоа, и отхвърлиха твърденията, че организацията е Понци схема.
Компанията обяснява, че е „централизирана криптовалута от затворен източник. Затворената система има строги политики за борба с прането на пари и за борбата с финансирането на тероризма, KYC (Know-your-Customer) и предотвратява анонимни транзакции, както е и настоящия случай.
OneCoin твърдят, че такива критерии изключват възможността компанията да бъде пирамидална схема и добавят, че „като приеме договора, потребителят става независим собственик на самостоятелен бизнес“. Компанията следователно не се счита за отговорна за дейностите, извършвани от потребители в Самоа и Нова Зеландия. OneCoin също каза:
Нека бъде ясно, че нито OneCoin, нито компаниите на OneLife имат организация, представителство или служители в Самоа и Нова Зеландия. Никой няма правомощия да действа или да дава изявления от името на компанията в Самоа и Нова Зеландия.
По-рано през май бе съобщено, че бившият инвеститор на OneCoin, Кристин Граблис, съди OneCoin за измама и търси обезщетение и колективен иск, за да представлява други инвеститори, за които се предполага, че са измамени от проекта.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.