Напоследък Berkshire Hathaway намалява дела си в BYD, най-големия китайски производител на електромобили, в който компанията на Уорън Бъфет е дългосрочен инвеститор.
На 17 юни Хонконгската фондова борса публикува документ, от който става ясно, че фирмата е продала 1.3 милиона акции на BYD на стойност $39.8 милиона и сега контролира само 6.9% от своя дял от 7%.
През 2008 г. Berkshire Hathaway придоби приблизително $225 милиона акции на BYD за около $230 милиона. Тази инвестиция бе изключително печеливша, като се има предвид ръстът, който отбеляза индустрията за електрически превозни средства, особено в Китай.
На свой ред това доведе до покачване на цената на акциите на BYD с почти 600% до исторически връх в сравнение с 2008 г., като Berkshire се отътва от половината от позициите си между 2022 г. и 2023 г.
Въпреки това, ако собствеността спадне под 6%, трябва да се подаде заявление съгласно правилата на Хонконг.
Ходът на Бъфет да се освободи от акции на BYD в Berkshire Hathaway вероятно е бил повлиян от напрежението между САЩ и Китай. Както и при разпродаването на акциите на Taiwan Semiconductor, това може да се тълкува като усилие на Бъфет да намали експозицията си към Китай.
Бъфет посочи две причини за продажбата на акциите на BYD – експоненциалния им растеж и търсенето на по-доходоносни начини за инвестиции. Освен това може да се заключи, че при силно конкурентната среда в производството и маркетинга на електромобили 30-кратното увеличение на стойността на акциите сигурно е накарало Бъфет да постъпи по друг начин с тях.
Освен това стратегията на Бъфет не е благоприятна за инвестиции в BYD поради факта, че компанията е от друга държава, а именно Китай, което е в разрез със стила му да работи с базирани в САЩ компании в сектори, които вече познава добре.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.