Русия изпревари САЩ в търговията с втечнен природен газ (LNG) за Европа, като това се случи за първи път от почти две години насам.
Санкциите на Съединените щати срещу Русия не ѝ попречиха да изпревари Америка като най-голям доставчик на втечнен природен газ за Европа. Въпреки това се наблюдава актуална тенденция в източноевропейските държави, където те все още са силно зависими от руския внос, въпреки усилията на някои западни държави като Германия да намалят нуждата си от услугите на санкционираната държава.
JUST IN: 🇷🇺 Russia surpassed the United States in supplying gas to Europe in May, despite efforts to reduce reliance on Russian gas. pic.twitter.com/IiMVp0lj6z
— BRICS News (@BRICSinfo) June 16, 2024
Според информацията към май 2024 г. Русия е отговаряла за 15% от европейския пазар на втечнен природен газ, докато доставките от САЩ за Европа са намалели до 14%. Това показва, че държавата от БРИКС успява да заобиколи санкциите си и да ангажира Европа, Африка, Азия и други държави от алианса в търговски сделки.
Ръководителят на отдела за газови анализи в ICIS Том Марзец-Мансер отбеляза постоянния пазарен дял на руския втечнен природен газ въпреки геополитиката.
Той обаче предупреди, че повишеното търсене през зимата може да застраши сегашното превъзходство на Русия. От друга страна, Менсер заяви, че все още има повече възможности за производство на втечнен природен газ (LNG) в САЩ, като до края на тази година се очаква задействането на нови съоръжения.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.