Виталик Бутерин, един от съоснователите на Етериум, наскоро отбеляза развиващото се определение за „инфлация“ в рамките на крипто общността.
Коментарите му последваха безгрижна публикация на Axios в X, която хумористично предложи промяна в значението на термина, за да обозначи високи цени, а не увеличаване на разходите.
While economists and editors might not like it, the meaning of the word „inflation“ has now changed from rising costs to high prices.https://t.co/WFUxvmIydq
— Axios (@axios) May 26, 2024
Бутерин твърди във Farcaster, че крипто общността е предефинирала инфлацията, за да означава увеличение на общото валутно предлагане. Тази гледна точка получи подкрепа от други потребители на Farcaster, включително Binji.eth, бивш служител на Coinbase.
В конвенционални термини инфлацията означава общо покачване на цените, което води до намалена покупателна способност. Гледната точка на Бутерин обаче отразява по-широка тенденция в крипто пространството, където инфлацията се тълкува като разширяване на предлагането на валута, което допринася за динамиката на глобалната инфлация.
Критици, като технологичния инвеститор Лий Едуардс, упрекнаха Axios, че поддържа погрешни схващания, вместо да предоставя образователно съдържание на читателите. Междувременно Бутерин остава активен във Farcaster, като се застъпва за управлявани от общността решения за проблемите, свързани с поверителността и експлоатацията.
Бутерин обаче се въздържа от разглеждане на скорошни противоречия около изследователите на Фондация Етериум Данкрад Фейст и Джъстин Дрейк, които приеха консултантски роли в EigenLayer в замяна на значителна компенсация в токени EIGEN. Това решение предизвика дебат в крипто общността, като някои възхваляват прозрачността, докато други изразяват загриженост относно потенциални пристрастия, произтичащи от значителни компенсационни пакети.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.