Световният кредитен гигант Visa проучва възможността да използва смарт договори и програмируеми плащания. Фирмата иска да позволи на притежателите на Етериум да настройват автоматични плащания.
Visa обяви предложение, с което иска да даде възможност на притежателите на Етериум да настройват програмируеми плащания от собствените си портфейли със самостоятелно попечителство. Освен това концепцията ще елиминира банките и централизираните трети страни от транзакциите.
Автоматичните плащания бяха лесни за настройване по обикновени банкови сметки. В крайна сметка обаче банката контролира системата и прехвърляните средства. Visa навлиза в сферата на самостоятелно съхраняваните криптовалути и започвайки с Етериум.
Въпреки сериозният спад на криптопазара, фирмата желае да се впусне в това, което в крайна сметка ще се превърне в бъдещето на плащанията.
VISA discussing Ethereum account abstraction (EIP 4337)https://t.co/96Betl5Bnz
— harry.eth 🦊💙 (whg.eth) (@sniko_) December 20, 2022
Катрин Гу, ръководител на отдела за дигитални валути и протоколи на централните банки на Visa, е съавтор на предложението.
Тя заяви, че „ако един от основните случаи на използване на блокчейн е за плащания, тогава основното изискване е, че блокчейнът трябва да функционира също толкова добре, колкото днес, ако не и по-добре”.
В предложението се използва нова концепция, известна като „абстракция на сметките (АА)”. Освен това то е едно от водещите предложения на разработчиците на Етериум, използващи смарт договори за постигане на автоматични плащания.
Това решение включва създаването на смарт договор, който действа като посредник между сметка на потребител и сметка на договор, позволявайки създаването на самостоятелен портфейл, който може да извършва автоматично повтарящи се плащания, без да изисква активното участие на потребителя.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн миньорите са изпратили 57,000 BTC към борсите – какво означава това?
Съществуват редица предимства на абстракцията на акаунта, която Виталик Бутерин първоначално формализира през 2017 г. като EIP-86. Тя дава възможност за създаване на сметки с много собственици чрез верификация с много подписи и делегирани сметки. Идеята също така позволява създаването на публичен акаунт, от който всеки може да извършва транзакции.
„По същество AA позволява програмируема валидност за проверка и валидиране на всяка блокчейн транзакция”, обясниха от Visa.
Концепцията все още не е внедрена в Етериум. Въпреки това в най-новото EIP-4337 от 2021 г. се предлага метод за AA без промени в мрежовия протокол.
Екипът на Visa работи с разработчици на Етериум извън компанията. Целта е да се увеличи капацитетът за обработка на големи обеми транзакции и да се осигури по-голяма сигурност и оперативна съвместимост.
В края на октомври Visa подаде две заявки за търговска марка, в които се заявяват планове за собствени крипто портфейли. Освен това имаше разпоредби за управление и одит на криптоактиви и ютилити токени.
Също така през октомври фирмата си партнира с Уолстрийт банката JP Morgan, за да си сътрудничи по частни блокчейни за опростяване на плащанията между държавите.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.
Custodia Bank, забележителен играч в крипто пространството, си партнира с Vantage Bank, за да създадат новаторска стабилна монета, която е първата в банковия сектор на САЩ.
Съобщава се, че World Network, известна преди като Worldcoin, е в напреднали дискусии с Visa за пускане на нов портфейл за стабилни монети, който безпроблемно ще интегрира крипто функции в огромната глобална клиентска база на Visa.