През последните няколко месеца правителството на САЩ трябваше да се справи с огромния натиск върху икономиката си.
Високата инфлация и лихвените проценти накараха мнозина да смятат, че САЩ вървят към рецесия. Подобно мнение споделиха ръководителите на големи банки. Сега главният изпълнителен директор на Goldman Sachs, Дейвид Соломон, изглежда също предвижда рецесия.
В скорошно интервю за CNBC Соломон отбеляза, че има голяма вероятност в САЩ да настъпи рецесия.
Goldman Sachs CEO David Solomon tells @SquawkCNBC there’s a “good chance” we could have a recession in the U.S. https://t.co/qloaOBRkr7 pic.twitter.com/KlPtptCfkN
— CNBC (@CNBC) October 18, 2022
Главният изпълнителен директор на Goldman Sachs призова общността да остане предпазлива, ако управлява бизнес, основан на риска.
Мисля, че трябва да очаквате, че на хоризонта се задава по-голяма нестабилност.
Макар да не е задължително да е налице изключително трудна икономическа ситуация, рецесията е вероятна, твърди той.
Трябва да се отбележи, че главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън по-рано предположи, че рецесия ще има след шест до девет месеца.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Може да предстои срив на цената, сочат индикатори
Само миналата седмица президентът Джо Байдън отрече големите шансове за рецесия. В разговор със CNN Байдън заяви:
Това все още не се е случило. Не мисля, че ще има рецесия. Ако има такава, тя ще бъде много слаба. Тоест, ще се движим леко надолу.
От Goldman Sachs отбелязаха, че рецесията в Обединеното кралство ще се задълбочи. Въпреки че и инфлацията, и лихвените проценти ще бъдат по-ниски, се очаква страната да навлезе в по-дълбока рецесия.
Като сложим по-слабата инерция на растежа, значително по-строгите финансови условия и по-високия корпоративен данък от април следващата година, ние допълнително понижаваме прогнозата си за растежа в Обединеното кралство и сега очакваме по-значителна рецесия.
Наскоро авторът на книгата за лични финанси „Богат татко, беден татко“ Робърт Кийосаки повтори прогнозата си за възможен икономически срив. Според Кийосаки Биткойн (BTC) е сред активите, които вероятно ще действат като хедж срещу несигурността. Той също така предупреди, че в случай на икономически срив активът няма да действа осигури доходи, заяви той в туит от 13 октомври.
Нарастващата икономическа несигурност тласка инвеститорите и централните банки към златото, като страховете от отслабването на щатския долар стимулират търсенето на благородния метал, според Даан Струйвен, съръководител на отдела за глобални проучвания на суровините в Goldman Sachs.
Скорошно проучване, поръчано от Grayscale Investments, разкрива, че заможните инвеститори играят значителна роля в нарастващия прием на криптовалутите в Съединените щати.
SEC преразглежда предложено правило, което би наложило по-строги изисквания за това как инвестиционните съветници се справят с попечителството на криптовалута.
Финансовият сектор, включително фондовият пазар, преживя труден старт на годината с няколко понижения и тревожни сривове през последните няколко месеца.