Наскоро властите в Обединеното кралство приеха вторично законодателство, целящо да засили възможностите им за конфискуване на крипто активи, като Биткойн (BTC), които са замесени в незаконни дейности.
Това развитие идва след влизането в сила на Закона за икономическата престъпност и корпоративната прозрачност през миналата година. Това законодателство предоставя на властите правомощието да замразяват и конфискуват криптоактиви, за които има подозрения, че подпомагат престъпления като пране на пари и трафик на наркотици.
От 26 април новият закон ще позволи на британските правоприлагащи органи да замразяват дигитални активи за срок до 90 дни, без да е необходима съдебна заповед, ако има подозрения за участие в престъпление. Тази мярка има за цел да прекъсне незаконното финансиране и да предотврати движението или укриването на активи.
Предстоящото правило се основава на рамката, създадена със Закона за икономическата престъпност и корпоративната прозрачност от 2023 г. То засилва способността на правоприлагащите органи да конфискуват и обездвижват конкретни криптоактиви, свързани с престъпни деяния, включително изпиране на пари, трафик на наркотици и тероризъм.
Макар че британските органи и преди са конфискували криптоактиви в отделни случаи, очаква се новото законодателство да рационализира тези процедури.
Активирането на тези разпоредби означава значителен момент в регулирането на криптовалутите в Обединеното кралство. Заинтересованите страни разглеждат тези промени като изключително важни за борбата с престъпните дейности и за защитата на законните притежатели на активи. Освен това законодателството ще подобри способността на правоприлагащите органи да се справят с престъпленията, което ще има значителни последици за крипто сектора.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.