Найиб Букеле, президентът на Ел Салвадор, положи клетва за втория си мандат на 1 юни по време на събитие, на което присъстваха поддръжници на неговата политика в подкрепа на Биткойн.
Биткойн общността реагира положително на преизбирането на Букеле, разглеждайки го като продължение на усилията на Ел Салвадор да приеме BTC и да проучи потенциала му да промени икономическите перспективи на страната.
Въпреки това инициативите на Букеле в областта на флагманската криптовалута се сблъскаха и с критики, особено от страна на традиционните финансови кръгове. Критиците изтъкнаха нестабилността на криптовалутите, пораждаща опасения за потенциални загуби, както и регулаторните различия и враждебността към криптовалутите в различните юрисдикции.
Букеле стана президент на Ел Салвадор през 2019 г., а през 2021 г. направи Биткойн законно платежно средство. Законът за Биткойн влезе в сила на 7 септември 2021 г., превръщайки Салвадор в първата държава, признала Биткойн за законно платежно средство. Впоследствие правителството увеличи BTC наличностите си до 400 токена и одобри фонд за Биткойн на стойност $150 милиона, за да улесни конвертирането между Биткойн и щатски долари.
Понастоящем Салвадор притежава приблизително 2,300 BTC на стойност около $125 милиона, което отразява бичата позиция на Букеле по отношение на криптовалутата. През март той обяви прехвърлянето на активи на стойност $400 милиона в студен портфейл, съхраняван на територията на страната, наричайки го „първата Биткойн касичка на Ел Салвадор„.
Стратегията на Букеле има за цел да увеличи финансовото участие, да интегрира гражданите, които не са банково осигурени, и да стимулира чуждестранните инвестиции. Неговият ход за интегриране на Биткойн в икономиката с цел насърчаване на икономическата стабилност и растеж, като същевременно се намали зависимостта от щатския долар, беше приветстван като знаково усилие.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.