Най-новото обобщение на икономическите прогнози на Федералния резерв на САЩ, което беше публикувано по-рано тази седмица, предлага ценна информация за перспективите на централната банка по отношение на лихвените проценти и икономиката в по-широк план.
Според тези прогнози представителите на Федералния резерв все още клонят към осъществяване на още едно увеличение на лихвените проценти преди края на тази година.
В неотдавнашен доклад се посочва, че медианната прогноза на Централната банка сочи, че лихвеният процент по федералните фондове вероятно ще достигне 5.6% до края на тази година, което съвпада с прогнозата от юни. Това означава, че мнозинството от членовете на Комитета по политиката на Федералния резерв смятат, че ще е необходимо допълнително увеличение на лихвения процент с четвърт пункт, което вероятно ще бъде осъществено по време на заседанията през ноември или декември.
В перспектива до 2024 г. точковият график, който представя индивидуалните виждания на членовете относно перспективите за лихвените проценти, показва, че на хоризонта може да се очакват две намаления на лихвения процент с четвърт пункт. Медианната прогноза за 2024 г. показва лихвен процент по федералните фондове от 5.1%, което е забележимо увеличение спрямо прогнозата от 4.6% през юни, подсказващо за намалени очаквания за намаляване на лихвените проценти.
Намаляването на прогнозираните намаления на лихвените проценти за 2024 г. е значителна промяна в тази актуализация. Според Андрю Патерсън, старши икономист във Vanguard, тази модификация, съчетана с по-позитивните перспективи за растежа и подобрените прогнози за безработицата, означава, че Федералният резерв постепенно придобива увереност в способността си да управлява меко приземяване.
Това означава, че Централната банка вярва, че икономиката може да издържи на по-високи лихвени проценти за продължителен период от време, без да изпита съществени сътресения. Биткойн (BTC), често наричан „дигитално злато„, привлече значително внимание като средство за хеджиране срещу колебанията на традиционните финансови пазари.
През последните години се очерта интригуваща тенденция, при която стойността на Биткойн често показва обратна зависимост от лихвените проценти, установени от централните банки. Когато лихвените проценти са ниски, инвеститорите често се насочват към алтернативни активи като BTC в търсене на по-висока възвръщаемост.
Тъй като Федералният резерв намеква за потенциално повишаване на лихвените проценти, динамиката на тази връзка може да се промени. Повишаването на лихвените проценти би направило традиционните лихвоносни активи по-привлекателни за инвеститорите.
Въпреки това един от основните аспекти на Биткойн, който може да компенсира въздействието на повишаването на лихвените проценти, е неговият статут на хеджиращ и сигурен актив убежище. Във времена на икономическа несигурност BTC често е разглеждан като дигитално убежище за инвеститорите, които искат да предпазят богатството си от инфлация или финансова нестабилност.
Очаква се тази характеристика да остане непроменена, независимо от колебанията в лихвените проценти, и може да послужи като основа за стимулиране на нов бичи тренд в цената на Биткойн.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.