В понеделник Джанет Йелън, министърът на финансите на САЩ, отбеляза, че САЩ може да срещнат трудности при изпълнението на финансовите си задължения още на 1 юни.
Това изявление оказва натиск както върху Белия дом, така и върху лидерите на Конгреса, които участват в преговорите относно лимита на държавния дълг.
Йелън предупреди, че финансовото положение на страната остава несигурно, като заяви, че е много вероятно Съединените щати да изчерпят средствата си до началото на юни. Това изказване се различава от предишните ѝ съобщения, в които този срок се определяше като “вероятен“.
Тя заяви:
Според нас е много вероятно Министерството на финансите да не може да изпълни всички задължения на правителството, ако Конгресът не предприеме действия за повишаване или суспендиране на лимита на дълга до началото на юни, потенциално дори още на 1 юни.
В предишното си писмо, публикувано преди седмица, Йелън призна възможността за грешки в оценките си поради непредвидимия характер на данъчните приходи на правителството.
Тя заяви, че действителното изчерпване на извънредните мерки, които се прилагат за отлагане на фалита, може да настъпи няколко дни или седмици по-късно.
В понеделник Йелън не посочи наличието на допълнително време и отправи предупреждение, че неповишаването на лимита на дълга ще има катастрофални последици за икономиката.
“Неуспехът на Конгреса да увеличи лимита на дълга би довел до сериозни затруднения за американските семейства, би подкопал лидерската ни позиция в световен мащаб и би породил опасения относно способността ни да защитаваме интересите на националната сигурност.”
Паричните резерви на страната бързо се изчерпват. В неделя Йелън отхвърли всякакви надежди, че извънредните мерки, които използва, за да отложи фалита, ще бъдат достатъчни за поддържане на нормалната работа на правителството след средата на юни.
Републиканците отказаха да повишат лимита на дълга, без да въведат съкращения на разходите, което принуди демократите да започнат преговори, за да предотвратят фалит, който може да предизвика рецесия и финансова криза.
Двете страни продължават да се разминават значително по ключови въпроси, като например ограниченията на федералните разходи, изискванията за работа за някои получатели на федерални помощи за борба с бедността и финансирането на Службата за вътрешни приходи за борба с укриването на данъци от физически и юридически лица с високи доходи.
През уикенда министърът на финансите заяви, че неуспехът да се повиши лимитът на дълга ще принуди правителството да вземе трудни решения относно изпълнението на финансовите ангажименти на страната.
Възможно е да настъпят смущения в изплащането на обезщетения на пенсионери и ветерани, а произтичащата от това несигурност може да доведе до рязко повишаване на лихвените проценти и спад в цените на акциите.
Администрацията на Байдън омаловажи идеята за заобикаляне на лимита на дълга, като се позова на 14-ата поправка, която утвърждава валидността на американския дълг.
Въпреки че правните съветници на администрацията са проучили тази възможност, официалните лица смятат, че потенциалните правни предизвикателства и несигурност биха нарушили финансовите пазари.
Според Йелън не може да има приемливи резултати, ако таванът на дълга не бъде повишен.
Източник: The New York Times
Седем големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Bank of America, очакват златото да достигне нови върхове до 2025 г.
Взаимодействието с регулаторните органи е от съществено значение за индустрията за добив на Биткойн (BTC).
Кредиторите на FTX в еврозоната ще получат плащания в евро въз основа на цените при затваряне на пазара през 2022 г., плюс такси за обработка в размер до 30%.
Анатолий Яковенко, главен изпълнителен директор и съосновател на „Solana“, открито отправи критики към администрацията на Байдън, особено по отношение на неуспеха ѝ да насърчи създаването на работни места.