През миналия месец броят на адресите на портфейлите от втори слой на Етериум, използващи децентрализираната борса на Uniswap, почти се удвои в сравнение с юни.
Данните от анализа на Dune показват, че 8.5 милиона адреса на Етериум се търгуват в Uniswap чрез решения от втори слой като Arbitrum, Base, Optimism, Polygon и ZKSync, което поставя нов рекорд. Uniswap, водещата децентрализирана борса на който и да е блокчейн, генерира близо $100 милиона под формата на такси през юни.
Over 8.5M addresses on L2s last month
That's almost double the previous all-time high 🤯 pic.twitter.com/n7bFWFuoMv
— Uniswap Labs 🦄 (@Uniswap) August 9, 2024
Мрежите от втори слой подобряват основната блокчейн верига на Етериум, като намаляват претоварването и разходите за транзакции. Платформи като Base и Polygon например вече предлагаха по-ниски такси за газ от ЕТН, но Dencun ъпгрейда през март допълнително понижи разходите.
Според L2Fees изпращането на Етериум в мрежите от втори слой струва по-малко от $1, а размяната на дигитални активи – под $3. Тази повишена достъпност вероятно е допринесла за нарастването на броя на адресите от втори слой от февруари насам.
Въпреки нарастването на активността на потребителите, общата блокирана стойност (TVL) в децентрализираните финансови вериги, включително Етериум и неговите мрежи от втори слой е намаляла. Данните на DefiLlama показват 25% спад на TVL през последните 30 дни, отразяващ пазарните корекции и спада в алткойн сектора.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.