Наскоро Турция разшири списъка си с лицензирани крипто борси, добавяйки към него големи играчи като Coinbase, KuCoin и Gate.
С това разширяване общият брой на лицензираните платформи в страната се увеличи от 47 на впечатляващите 76.
Тъй като Coinbase е изправена пред регулаторни предизвикателства в САЩ, компанията търси възможности на пазари с по-ясни нормативни рамки. Турция, с нейните неотдавнашни регулаторни актуализации, се превърна в привлекателна възможност за такова разширяване.
Този скок в броя на заявленията за лицензиране не се е случил изолирано. То следва приемането на нов закон през юли 2024 г., с който се въвеждат по-строги правила за доставчиците на крипто услуги.
„Законът за изменение на законодателството в областта на капиталовите пазари“ разпорежда, че борсите, работещи в Турция, трябва да се придържат към конкретни правила.
Съветът за капиталови пазари (СМВ) на Турция, регулаторният орган, който наблюдава тези лицензи, налага строги стандарти. Самото кандидатстване за лиценз не гарантира одобрение.
CMB е очертал подробни критерии, на които борсите трябва да отговарят, за да получат официално разрешение, включително да предоставят изчерпателна информация за дейността си и да гарантират спазването на строгите регулаторни стандарти на Турция.
Решението на Турция да затегне крипто регулациите си има за цел да предпази инвеститорите и да насърчи по-сигурна търговска среда. Този ход е в съответствие и с по-широка тенденция в региона, тъй като страните от Близкия изток и Северна Африка (MENA) започват да се отнасят по-сериозно към крипто регулирането, тъй като пазарът продължава да се разраства.
След напускането на Гари Генслер от ролята му на председател на SEC, регулаторната агенция възприе значително по-снизходителен подход към сектора на криптовалутите.
Хонконг предприе смела стъпка към укрепване на позицията си на глобален център за дигиталните активи чрез въвеждане на регулации, които позволяват на лицензирани крипто борси да предлагат стейкинг услуги.
Тъй като пейзажът на крипто регулациите се развива, Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) изглежда отстъпва, като други регулаторни органи поемат по-значима роля.
Лидерите на крипто индустрията с тласък за промяна на начина, по който се регулират стабилните монети, с цел да осигурят правото да предлагат лихви на притежателите.