Наскоро Турция разшири списъка си с лицензирани крипто борси, добавяйки към него големи играчи като Coinbase, KuCoin и Gate.
С това разширяване общият брой на лицензираните платформи в страната се увеличи от 47 на впечатляващите 76.
Тъй като Coinbase е изправена пред регулаторни предизвикателства в САЩ, компанията търси възможности на пазари с по-ясни нормативни рамки. Турция, с нейните неотдавнашни регулаторни актуализации, се превърна в привлекателна възможност за такова разширяване.
Този скок в броя на заявленията за лицензиране не се е случил изолирано. То следва приемането на нов закон през юли 2024 г., с който се въвеждат по-строги правила за доставчиците на крипто услуги.
“Законът за изменение на законодателството в областта на капиталовите пазари“ разпорежда, че борсите, работещи в Турция, трябва да се придържат към конкретни правила.
Съветът за капиталови пазари (СМВ) на Турция, регулаторният орган, който наблюдава тези лицензи, налага строги стандарти. Самото кандидатстване за лиценз не гарантира одобрение.
CMB е очертал подробни критерии, на които борсите трябва да отговарят, за да получат официално разрешение, включително да предоставят изчерпателна информация за дейността си и да гарантират спазването на строгите регулаторни стандарти на Турция.
Решението на Турция да затегне крипто регулациите си има за цел да предпази инвеститорите и да насърчи по-сигурна търговска среда. Този ход е в съответствие и с по-широка тенденция в региона, тъй като страните от Близкия изток и Северна Африка (MENA) започват да се отнасят по-сериозно към крипто регулирането, тъй като пазарът продължава да се разраства.
Coinbase постигна частична победа в правната си битка срещу Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), като потенциално получи достъп до важни документи, свързани с класифицирането на токените като ценни книжа от страна на агенцията.
Органът за финансов надзор на Обединеното кралство (FCA) регистрира само четири от 35-те компании, които кандидатстваха за крипто лицензиране през годината, приключваща на 31 март 2024 г., което означава, че на 87% е било отказано.
Джейк Червински, главен юрист във VariantFund, предположи, че в края на септември може да станем свидетели на засилени регулаторни действия в сектора на криптовалутите.
Службата за финансов надзор (FSS) на Южна Корея възнамерява да предприеме мерки срещу борсите за дигитални активи, фокусирайки се върху разкриването на незаконни или подозрителни дейности.