През последното столетие държавният дълг на САЩ постоянно расте, като по време на големи кризи като Втората световна война се наблюдава значително увеличение.
Въпреки това има три значими периода на ускорено нарастване на дълга: след изоставянето на „Бретън-Уудската система“, след „Закона за данъчното възстановяване на икономиката от 1981 г.“ и след Голямата рецесия и Ковид пандемията.
През 2023 г. въпросът за държавния дълг отново изплува на фона на последната криза с тавана му. През 2024 г. Bank of America изчисли, че САЩ натрупват дълг от $1 трилион на всеки 100 дни, което кара МВФ да критикува фискалната политика на страната.
С наближаването на президентските избори и с оглед на това, че и двамата водещи кандидати са заемали президентския пост, идва въпроса дали Доналд Тръмп или Джо Байдън са допринесли повече за държавния дълг по време на съответните си мандати.
Когато президентът Тръмп встъпи в длъжност през януари 2017 г., държавният дълг бе малко под $20 трилиона, според данни на FRED. До края на мандата му през януари 2021 г. той е нараснал до $27.7 трилиона.
Най-голямото увеличение на дълга се случи през 2020 г., предизвикано от пакети за стимулиране по време на пандемията, и през 2018 г., след прилагането на „Закона за намаляване на данъците и създаване на работни места“ на Тръмп. През първата година на пандемията държавният дълг нарасна с $4.5 трилиона, докато първата на намаляване на данъците добави близо $1.5 трилиона.
Като цяло дългът на администрацията на Тръмп е нараснал с близо $7 трилиона.
Администрацията на президента Байдън също драстично увеличи държавния дълг. При оставащите шест месеца до края на мандата му се вижда нарастване на държавния дълг до $34 трилиона до края на 2023 г., което се равнява на сумата, добавена по време на четиригодишния мандат на Тръмп.
Равнището на дълга към декември 2023 г. е с около $7 трилиона повече от БВП-то на страната. Прогнозите за края на 2024 г. сочат, че държавният дълг може да достигне между $37 и $38 трилиона.
Така, ако до края на 2024 г. не настъпят промени, президентът Байдън може да е добавил между $7 и $10 трилиона към националния дълг до края на първия си мандат.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.