В понеделник Банката за международни разплащания (БМР) публикува доклад, в който се посочва, че трансгранична система, свързваща дигиталните валути на централните банки, може да доведе до по-безопасни и по-достъпни глобални плащания.
Иновационният център на БМР, базиран в Базел и работещ съвместно с централните банки на Израел, Норвегия и Швеция, наскоро завърши „Проект Icebreaker„. Този проект има за цел да идентифицира решения за трансгранични транзакции, базирани на DLT.
Според Сесилия Скинсли, която ръководи Центъра за иновации на БМР, този проект дава възможност на централните банки да разработят самостоятелно своите дигитални валути, насочени към потребителите, преди да предложат модел за използване на същите DLT в сферта на международните плащания.
Тъй като държавите по света се конкурират за разработването на свои собствени CBDC, това предложение има за цел да насърчи оперативната съвместимост между националните инфраструктури, да намали рисковете при сетълмента и контрагента, както и да намали времето и разходите за транзакциите.
Icebreaker предлага модел, който свързва националните системи за CBDC на дребно. Хъбът Icebreaker, който се състои от доставчици на валутни услуги от двете страни, избира най-икономичния път за конвертиране за платеца при трансгранична транзакция.
Според доклада „доставчиците на валутни услуги ще държат и управляват ликвидността на [CBDC на дребно] в своите оперативни валути“ и „следователно хъбът Icebreaker поддържа база данни в реално време за подадените валутни курсове и при поискване връща на платеца най-добрия наличен курс заедно с идентичността на доставчика на валутни услуги“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум: Анализатор споделя предупреждение за алткойна
БМР подкрепя разработването на дигитални валути на централните банки. „CBDC възпроизвеждат съществуващите форми на пари по технологично по-добър начин“, според генералния мениджър Агустин Карстенс.
През тази година политиците се фокусират върху развитието на CBDC – страни като Австралия и Обединеното кралство вече са постигнали значителни успехи. Миналата седмица администрацията на Байдън обяви, че ще започне да провежда редовни срещи за обсъждане на потенциален дигитален долар, който да допълни проучванията на Федералния резерв.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.