Робърт Кийосаки, известен с бестселъра си "Богат татко, беден татко", се включи в продължаващата финансова дискусия относно бъдещето на валутата.
Неговата позиция е в унисон с нарастващата вяра в криптовалутите като жизнеспособна алтернатива на ограниченията на традиционните фиатни пари.
В неотдавнашна публикация в X (Twitter) от 17 септември Кийосаки категорично твърди, че традиционната фиатна валута е в низходяща траектория, подчертавайки, че криптовалутите са готови да поемат водеща роля в сферата на финансите.
In Singapore at same time massive crypto conference is on. Very exciting. Crypto is the future. Fiat…a.k.a. FAKE money is toast.
— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) September 17, 2023
Преди това той е изразявал скептицизъм към традиционните валути, особено към щатския долар, като е стигал дотам да го смята за „приключен„. Кийосаки, който открито разкри собствеността си върху Биткойн (BTC), разглежда криптовалутите като щит срещу обезценяващите ефекти на инфлацията и правителствените фискални политики.
Увереността на Кийосаки в устойчивостта на Биткойн, демонстрирана от способността му да се възстановява след пазарни спадове, затвърждава убеждението му в неговата трайност.
Той разкри собствеността си върху 60 BTC, придобити на цена от $6,000 всеки, като посочи своето решение като поведение на търговец, а не на крипто експерт. Когато Биткойн първоначално се покачи до около $20,000, а след това падна до $6,000, Кийосаки първоначално се съмняваше в неговата дълготрайност. Устойчивото му възраждане обаче затвърди вярата му в неговата стабилност.
Забележително е, че Кийосаки смята фиатната валута за „престъпни пари„. Неотдавна той подчерта ролята на Биткойн като защитна стена срещу обезценяването на фиатните пари и смята, че цената му може да се покачи до $120,000 през следващата година, посочвайки предстоящото халвинг събитие като ключов катализатор.
Предвиждайки значителна девалвация на щатския долар вследствие на масивни капиталови инжекции в икономиката, Кийосаки препоръча инвестиране в материални активи като злато, сребро и Биткойн като предпазна мярка срещу ерозията на фиатната валута.
Едновременно с това той изрази загриженост относно инфлацията и нейните потенциални последици, предупреждавайки, че тя може да доведе до упадък на американската средна класа. Той обясни част от този риск с политиките за зелена енергия на президента Джо Байдън.
Навърши се една година от последното халвинг събитие на Биткойн и дългосрочните притежатели имат повод за оптимизъм.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.