От 1928 г. насам индексът S&P 500 е преживял 25 мечи пазара, които се определят като спадове от 20% или повече, според Yardeni Research. По-чести от тези мечи пазари са пазарните корекции. От Втората световна война насам индексът е спадал с 10% или повече 24 пъти, като средният спад е бил 14.1%.
Както мечите пазари, така и корекциите се характеризират с това, че са относително краткотрайни. Данните показват, че средното време за възстановяване след корекция е само четири месеца. За разлика от тях мечите пазари обикновено продължават около 1.4 години. Последвалите ги бичи пазари обаче са много по-продължителни – средно 8.9 години.
Въпреки че пазарните корекции и сривове могат да бъдат болезнени, те обикновено са последвани от силно възстановяване, което заличава последиците от спадовете. Исторически погледнато, фондовият пазар има тенденция да се възстановява и да достига нови върхове. Ето защо е препоръчително да се запази инвестицията и да не се изтегля по време на спадове. Търпението е от ключово значение, тъй като времето за възстановяване обикновено е кратко в голямата схема на инвестирането.
Неизбежно е да настъпи нов пазарен срив, въпреки че времето за него е непредсказуемо. Инвеститорите трябва да бъдат подготвени за тази възможност. Ето три акции от S&P 500, които трябва да бъдат взети под внимание за вашия портфейл:
Walmart демонстрира добро представяне по време на пазарни сривове. По време на Ковид пандемията акциите на Walmart се възстановиха с над 23% в сравнение с 18% за S&P 500. По подобен начин, по време на финансовата криза от 2008-2009 г., акциите на Walmart се възвърнаха с почти 10%, докато S&P 500 спадна с 33%. По време на краха на дотком индустрията през 2001 г. акциите на Walmart също донесоха 10% доходност, докато пазарът спадна с 12%.
Walmart е последователно отлична инвестиция, независимо от момента на покупката. От първоначалното си публично предлагане (IPO) Walmart е постигнала обща възвръщаемост от 462,000%. Инвестиция от $1,000 в Walmart през 1970 г. би струвала $4.6 милиона днес, което илюстрира защо тя остава най-добрата акция за покупка в S&P 500.
Amazon демонстрира още по-голяма устойчивост по време на последните пазарни корекции и сривове, до голяма степен поради ключовата си роля в икономиката на търговията на дребно. По време на пандемията електронната търговия придоби съществено значение, като през 2020 г. повиши акциите на Amazon със 76% в сравнение с 18% ръст на пазара.
В началото на 2000-те години Amazon все още бе предимно книготърговец и не беше диверсифицирал дейността си в областта на облачните услуги. До финансовата криза от 2008-2009 г. Amazon въведе Prime и бизнеса си с хранителни стоки, което доведе до загуба от само 3%, което е много по-добре от по-широкия пазар.
По време на пандемията Amazon се превръща в критичен компонент както на търговията на дребно, така и на интернет инфраструктурата, като Amazon Web Services е жизненоважен за много организации. От първичното публично предлагане през 1997 г. досега акциите на Amazon са се възвърнали с над 188,000%, превръщайки инвестиция от $1,000 в близо $1.9 милиона.
AbbVie, фармацевтична компания, отделена от Abbott Labs през 2013 г., също се развива добре за инвеститорите. От създаването си досега AbbVie е постигнала възвръщаемост от 660,000% от своето IPO. По време на пандемията акциите на AbbVie се възвърнаха с над 27%, надминавайки референтния индекс.
Напоследък AbbVie се сблъска с някои предизвикателства, особено във връзка със загубата на патентна защита за лекарството си за артрит Humira. Анализаторите обаче смятат, че въздействието ще бъде по-малко сериозно, отколкото се опасяваха първоначално. Макар че продажбите на Humira ще намалеят, все още се очаква те да носят $4-5 милиарда годишно. AbbVie също така разполага със солиден набор от нови лекарства. Анализаторите на Cantor Fitzgerald дадоха на AbbVie рейтинг „overweight“ с едногодишна целева цена от $200 за акция, което предполага потенциално увеличение с 20% спрямо настоящите нива, което може да осигури известна защита при спад на пазара.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.