Икономистът Питър Шиф неотдавна изрази опасения относно потенциалното въздействие на предстоящите разпоредби на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) върху разходите за транзакции и бъдещата цена на Биткойн.
Шиф, известен критик на криптовалутите, се включи в социалните медии, за да изрази опасенията си във връзка с регулаторните промени, ръководени от председателя на SEC Гари Генслер.
Той смята, че тези предстоящи регулации, които може да бъдат въведени скоро, биха могли значително да повишат разходите, свързани с транзакциите с Биткойн, като по този начин подкопаят неговата практичност и доведат до значителен спад на цената му.
Since @GaryGensler was backed into a corner on spot #BitcoinETFs approval, I think he will soon introduce new onerous #crypto regulations that will substantially increase the cost of #Bitcoin transactions, further undermining its "use" case, resulting in a sharp decline in price.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) January 17, 2024
Основното притеснение на Шиф се върти около перспективата за строги крипто регулации от страна на SEC, които според него биха могли значително да увеличат разходите за транзакции с Биткойн.
Той тълкува неотдавнашните действия на Генслер, по-специално одобрението на спот BTC борсово тъгувани фондовете (ETF), като неохотна отстъпка, която може да проправи пътя за по-настойчиви регулаторни мерки.
Въпреки че някои изтъкват по-ранната класификация на Биткойн като стока от страна на Генслер, което предполага потенциални пречки при широкообхватното регулиране от страна на SEC, Шиф твърди, че фокусът на новите регулации може да клони повече към съображенията за борба с прането на пари (AML), отколкото към закона за ценните книжа.
Освен че поставя под съмнение развитието на нормативната уредба, Шиф последователно изрази скептицизъм по отношение на вътрешната стойност и полезността на BTC. Той подчерта сложността и разходите, свързани с директните покупки на дигиталната валута, наблягайки на противоречието с първоначалната предпоставка за премахване на посредниците.
Освен това Шиф предвижда повечето притоци в Биткойн ETF да бъдат пренасочени от други Биткойн проксита, оприличавайки това на пренареждане на столовете на потъващ кораб. Той поставя под въпрос статута на BTC като средство за съхранение на стойност и неговата реална полезност в сравнение с традиционни активи като златото.
Биткойн отбеляза най-лошото си първо тримесечие от седем години насам.
Tether значително увеличи своите Биткойн резерви, придобивайки 8,888 BTC през първото тримесечие на 2025 г.
Metaplanet значително увеличи своите Биткойн притежания, затвърждавайки позицията си сред най-големите корпоративни притежатели на водещата криптовалута в световен мащаб.
Неотдавна Нилтон Дейвид, директор по паричната политика в централната банка на Бразилия, отхвърли идеята за добавяне на криптовалути към чуждестранните резервни активи на страната, като я нарече неподходяща стратегия.