НАЧАЛО Други

Топ банките губят $635 милиона от пазарната си капитализация през 2020 година

17.09.2020 9:15 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Топ банките губят $635 милиона от пазарната си капитализация през 2020 година

Акциите на банките са се сринали с над $635 милиарда на фона на нарастващия страх от инфлация сред инвеститорите и ефекта от продължаващата пандемия на коронавируса върху световната икономика, се казва в доклад на финансовия образователен сайт Buy Shares.

За сравнение, целият пазар на криптовалути струва само $354 милиарда.

Докладът проследява оценките на собствения капитал от декември 2019 г. – когато коронавирусът току-що бе избухнал в Китай – до август 2020 г. В него се отбелязва, че американските банки са претърпели най-голям спад, докато японски институции, като Японската пощенска банка, отчитат относително ниски спадове.

Най-силно засегната е американската банка Wells Fargo, която отчете спад от -56,26% през периода. Последваха го испанската Banco Santander с -46,16% и JP Morgan Chase, друга американска банка, с -30,16%. JP Morgan Chase обаче, загуби най-много по отношение на оценката на долара, загуби от над $131 милиарда за периода, докато Wells Fargo загуби $128 милиарда.


На следващо място в списъка са китайските банки. Промишлената и търговска банка на страната беше засегната от -27% загуба от над $73 милиарда, докато Китайската банка беше с подобен процент, но със загуба от $30 милиарда. Като цяло, четирите най-добри китайски банки са загубили общо $179 милиарда, според данните, цитирани в доклада.

Япония и Франция имаха малко по-добро състояние. Базираната в Япония Mizuho Financial Group, голям финансов играч в страната, имаше най-малка процентна промяна сред всички водещи световни банки на ниво от -11,33%, загуба от $4 милиарда, докато френският играч Credit Agricole падна с 30%, загуба от $12 милиарда.

Бързата намеса на централните банки през март ‘спаси’ повечето банки от по-нататъшен спад, се казва в доклада. Те варират от скандалната техника за количествено облекчаване – при която централните банки закупуват ценни книжа, за да увеличат паричното предлагане – до печатането на повече фиат.

Междувременно, може да се очаква ръст в дигиталното банкиране, тъй като банките търсят по-нови форми на приходи и бизнес модели. Банките вече експериментират с поддържаните от държавата дигитални валути в това отношение, като някои дори прогнозират нарастването на криптовалутите като силен претендент за фиатните валути до 2030 г.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Посланик на Южна Африка сподели информация за новата валута на съюза

Алиансът БРИКС напредва в развитието на своята обща валута, като същевременно активно насърчава използването на местни валути от страните членки.

28.04.2024 19:00 3 мин. четене

Прогноза за цената на златото през май 2024 година

С наближаването на май 2024 г. пазарът на злато се намира в ключов момент, повлиян от различни фактори, включително геополитическа стабилност, икономически показатели и очаквания по отношение на паричните политики.

28.04.2024 16:00 2 мин. четене

Америка се подготвя за евентуален срив на топ банка от Уолстрийт

Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) очерта стратегии, с които да подготви себе си и другите регулаторни органи за справяне с евентуален фалит на значими банки на Уолстрийт.

28.04.2024 13:00 2 мин. четене

БРИКС ускорява усилията за дедоларизация през 2024 г

В значителен ход BRICS засилва усилията за намаляване на зависимостта от щатския долар в глобалната търговия и транзакции през 2024 г.

28.04.2024 12:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.