Обединеното кралство е лидер в света за регистрирани крипто борси с 43 пазарни оператора, според проучвания на CrystalBlockchain.
Смес от благоприятни регулации и концентрация на богатство изгражда останалата част от списъка, образувайки няколко любопитни горещи точки на криптовалутна активност.
Обединеното кралство е домакин на 43 пазарни оператора, предлагащи благоприятен режим и досег до все още процъфтяващия финансов сектор.
Този пазар обаче е еднозначно застрашен, тъй като Брекзит без сделка застрашава финансовата стабилност, което може да доведе до непредвидени ефекти върху правилата за връзката между криптовалутите и традиционните финанси.
Пазарът на Обединеното кралство също „прави чистка“ на анонимните монети, като наскоро премахна ZCash (ZEC) от Coinbase UK и CEX_io. Британските борси все още се радват на благоприятно приемане от местните банки с директни канали за закупуване на британската лира.
Пазарът в САЩ беше един от двигателите на растежа за целия крипто сектор, особено след като инвеститорите на дребно се присъединиха по време на най-големия бичи пазар на Биткойн (BTC) през 2017 г.
САЩ бяха домакини на някои от първите борси за криптовалути и бяха един от първите региони, който изготви ясни регламенти. САЩ са домакин на 27 борси, въпреки ограниченията за някои щати. Наскоро Binance откри нов клон за американски търговци, за да се съобрази с местните разпоредби.
С 22 борси, малката страна предоставя услуги за търговия за нарастващия апетит към Азия за криптовалути. Хонконг е офшорна дестинация за крипто пазарите, хостваща гиганти като борсата Huobi. Неотдавнашните протести срещу новите закони за депортиране само увеличиха търсенето на биткойн (BTC) в страната.
С 19 борси, зоната със сравнително либерални крипто регулации догонва Хонконг в стремежа си да приеме пазарни оператори, насочени към Азия. Преди това страната имаше един от най-либералните режими за обмен.
Една от най-дружелюбните страни за криптовалути, разполага с девет борси. Австралия е дом на крипто движение и множество биткойни ентусиасти, откъдето исва и търсенето на услуги за обмен. За съжаление, съседна Нова Зеландия се провали на пазара с драматичния хак и последвал фалит на местната борса Cryptopia.
Изненадата: Вторият по големина регион за обмен на криптовалути, поне на базата на статистиката, е „Неизвестен в целия свят“. В момента 33 борси работят без ясна регионална принадлежност. Децентрализираните борси и по-малките операции все още привличат интерес.
Броят на борсите също не отчита размера, дейността и взаимовръзката помежду им. В света на търговията с криптовалути има няколко стратегически региона и горещи точки, включително ЕС, Канада, Бразилия и няколко други страни. Тези региони и пазари виждат по-голямата част от криптовалутите и притока на BTC и фиат.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.