Tether, най-големият емитент на стабилни монети в света, затвърди позицията си на значима сила в световните финанси, като стана седмият по големина притежател на държавни облигации в САЩ.
Това постижение поставя Tether пред големи икономики като Канада, Германия и Южна Корея, което отразява огромния растеж и влияние на стабилните монети. Тъй като компанията продължава да разширява резервите си, това подчертава нарастващото пресичане между дигиталните активи и традиционните финансови инструменти.
Стабилните монети като USDT обикновено са обезпечени с резерви, държани в регулирани финансови институции и краткосрочни държавни облигации в САЩ. Тази структура не само осигурява стабилност, но и стимулира чувствително търсенето на щатски долари и държавен дълг. Тъй като дигиталните валути придобиват популярност, те неволно засилват ролята на щатския долар на световната сцена.
Нарастващото значение на стабилните монети бе ключова тема по време на първата среща на върха за криптовалутите в Белия дом, проведена на 7 март. На събитието министърът на финансите на САЩ Скот Бесент говори за стратегическата визия на правителството за цифровите активи. Той изтъкна, че стабилните монети са не само технологично развитие, но и ключов инструмент за засилване на глобалното господство на щатския долар.
Бесент подчерта, че регулирането на стабилните монети е в основата на по-широката стратегия на администрацията за дигиталните активи. Правителството на САЩ признава необходимостта от управление на бързия растеж на стабилните монети, за да се гарантира финансовата стабилност и да се запази целостта на традиционната икономическа система. Ето защо регулирането на стабилните монети се превърна в един от основните законодателни приоритети на администрацията по време на настоящата сесия.
Експертът подчерта, че бързото възприемане на стабилните монети може да промени глобалните финанси, поради което е от съществено значение САЩ да установят ясна регулаторна рамка. Той акцентира върху това, че без подходящ надзор стабилността и надеждността на тези дигитални активи могат да бъдат поставени под въпрос, което потенциално може да подкопае финансовата система. Вследствие на това администрацията се стреми да интегрира тези дигитални активи в традиционната финансова инфраструктура, като същевременно намали рисковете, свързани с тяхната употреба.
Стремежът към регулиране отразява и опасенията за запазване на статута на щатския долар като основна резервна валута в света. Докато други държави експериментират с дигиталните валути на централните банки (CBDC) и алтернативните финансови системи, САЩ се стремят да затвърдят лидерската си позиция, ползвайки стабилните монети като средство за поддържане на икономическото си влияние. Забележките на Бесент са сигнал за проактивна позиция на администрацията за адаптиране към променящия се финансов пейзаж, като същевременно се гарантира монетарното превъзходство на страната.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.