Начало » Други » Тежък старт на 2024 година за най-големите икономики в Европа

Тежък старт на 2024 година за най-големите икономики в Европа

25.01.2024 9:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Тежък старт на 2024 година за най-големите икономики в Европа

През януари активността в частния сектор в еврозоната отбеляза осми пореден месечен спад, което е сигнал за вяло начало на годината на фона на очакванията за рецесия през второто полугодие.

Последните данни на S&P Global показаха индекс на мениджърите по покупките от 47.9 пункта, малко под прогнозираните от икономистите 48 пункта и доближаващ се до 50-те пункта, свидетелстващи за експанзия, наблюдавана за последен път през юли.

Това незначително подобрение се дължеше на рязкото нарастване на производството, достигнало 10-месечен връх, докато в услугите неочаквано се наблюдаваше спад, който не отговаряше на прогнозите на анализаторите.

Тези данни предхождат публикуването на данните за производството през четвъртото тримесечие, които вероятно ще потвърдят рецесията в 20-членния блок.

Въпреки че ревизираните данни показват, че Германия може би е избегнала рецесията, някои икономисти очакват ново свиване на най-голямата икономика в региона в началото на 2024 г.

Януарските данни за PMI в Германия и Франция остават мрачни, като и двете страни преживяват трудно начало на годината. Бизнес анкетите на S&P Global показват малко по-стръмен темп на спад и в двете държави, противно на очакванията на икономистите. Нито производството, нито услугите се върнаха към нивата на растеж.

Облигациите на еврозоната поскъпнаха след публикуването на данните, като доходността на 10-годишните облигации на Германия спадна с 6 базисни точки до 2.30%, а доходността на френските облигации отбеляза подобно движение до 2.79%.

Анализаторите отдават това на признаците за подобряване на външната среда извън еврозоната, което осигурява на Германия относително предимство поради значителната ѝ експортна експозиция.

В Германия притокът на нови поръчки намалява за девети пореден месец, което се дължи на колебанието на клиентите в условията на високи разходи за финансиране и геополитическа несигурност. Активността в сферата на услугите продължи да се понижава за четвърти пореден месец, докато в промишлеността, която е в рецесия за 19-и пореден месец, спадът се смекчи.

Предварителните оценки сочат свиване на производството в Германия през четвъртото тримесечие с 0.3%. Повече данни за периода, включително за френската икономика, се очакват на 30 януари. Кризата в Червено море оказва влияние върху производствените вериги за доставки, предизвиквайки смущения, но ефектът върху цените е ограничен.

Натискът върху разходите остава повишен както във Франция, така и в Германия, особено в сектора на услугите, където значителна роля играят бързо нарастващите разходи за труд.

Трейдърите коригираха очакванията си за облекчаване на паричната политика от страна на Европейската централна банка, като определиха цена от 136 базисни пункта до края на годината спрямо близо 170 базисни пункта в края на 2023 г. Това предполага предпазлив оптимизъм, като съставният PMI индекс за еврозоната показва, че икономиката е устойчива въпреки предизвикателствата.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.