Според венецуелския президент Николас Мадуро използването на щатския долар в световен мащаб неизбежно намалява.
Появяват се различни инициативи, оспорващи господстващото положение на щатския долар, което означава устойчива и ускорена дедоларизация на световната търговия и стокообмен.
Мадуро обясни тази промяна със санкциите на САЩ, които подтикват държавите да търсят алтернативи и да намалят зависимостта си от световната резервна валута.
Той изтъкна африканските държави като ключови участници в продължаващия процес на дедоларизация, подчертавайки, че с нарастването на многополюсността и мултицентричността на света ще се появи кошница от валути.
Мадуро също така цитира въвеждането на дигитална валута в Зимбабве , подкрепена със злато, като важна индикация за бъдещото развитие.
Тази валута служи едновременно като платежно средство и като средство за съхранение на стойност за гражданите. Освен това Мадуро спомена икономическия съюз БРИКС, включващ Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
БРИКС наскоро създаде Новата банка за развитие (НБР), която предоставя заеми за публични и частни проекти.
Освен това БРИКС проучва възможността за създаване на глобална валута, която да не зависи от щатския долар.
До Куон, основател на Terraform Labs, е подложен на проверка заради предполагаеми връзки с черногорски политик.
Държавната банка на Пакистан наскоро обяви плана си за създаване на дигитална валута, подобна на Биткойн, присъединявайки се към други държави в стремежа им да създадат дигитална валута на централната банка (CBDC).
В четвъртък американски сенатори внесоха два двупартийни законопроекта за изкуствения интелект, в които се разглеждат опасенията, свързани с технологията и се цели да се избегне всякаква поява на плагиатство.
Бившият конгресмен Рон Пол предупреди, че приетият наскоро “Закон за фискалната отговорност” ще има тежки последици за американската икономика и ще засегне най-вече американските граждани.