Според венецуелския президент Николас Мадуро използването на щатския долар в световен мащаб неизбежно намалява.
Появяват се различни инициативи, оспорващи господстващото положение на щатския долар, което означава устойчива и ускорена дедоларизация на световната търговия и стокообмен.
Мадуро обясни тази промяна със санкциите на САЩ, които подтикват държавите да търсят алтернативи и да намалят зависимостта си от световната резервна валута.
Той изтъкна африканските държави като ключови участници в продължаващия процес на дедоларизация, подчертавайки, че с нарастването на многополюсността и мултицентричността на света ще се появи кошница от валути.
Мадуро също така цитира въвеждането на дигитална валута в Зимбабве , подкрепена със злато, като важна индикация за бъдещото развитие.
Тази валута служи едновременно като платежно средство и като средство за съхранение на стойност за гражданите. Освен това Мадуро спомена икономическия съюз БРИКС, включващ Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
БРИКС наскоро създаде Новата банка за развитие (НБР), която предоставя заеми за публични и частни проекти.
Освен това БРИКС проучва възможността за създаване на глобална валута, която да не зависи от щатския долар.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.