Южноафриканският министър на външните работи изтъкна подкрепата на страните от БРИКС за стабилна многостранна система и за реформата на Съвета за сигурност на ООН.
Наледи Пандор, министър на външните работи на Южна Африка, се обърна към ресорното министерство на страната във връзка с укрепването на партньорствата за една по-справедлива и равноправна глобална система.
Пандор подчерта значението на създаването на влиятелни съюзи в сътрудничество с Организацията на обединените нации за насърчаване на приобщаваща и перспективна международна програма за развитие. Тя изтъкна потенциала на БРИКС да поеме такава трансформираща роля.
Пандор заяви: “БРИКС привлече значително внимание от страна на много държави и нашите шерпи усърдно работят по оформянето на отговора на групата на този интерес. Очакваме, че нашите лидери ще дадат окончателни насоки в края на срещата на върха на БРИКС.”
Тя допълни: “Нарастващият интерес към алианса илюстрира търсенето на съвременна, приобщаваща и многополюсна платформа, която дава приоритет на колективното благосъстояние.”
Южноафриканският министър на външните работи описа БРИКС като коалиция от нововъзникващи икономики и развиващи се страни, които се стремят да дадат своя принос на световната сцена, като по този начин облагодетелстват глобалния Юг.
“Доволни сме от напредъка и устойчивостта на Новата банка за развитие на БРИКС и сърдечно приветстваме новите членове. Банката улеснява страните членки в осигуряването на финансиране за инфраструктурни проекти, подпомага развитието на регионални вериги за създаване на стойност и насърчава местния производствен капацитет”, подчерта тя.
“Сътрудничеството ни с БРИКС донесе осезаеми ползи за страната ни в различни сектори. Общият обем на търговията с държавите от БРИКС нарасна от $25 милиарда през 2017 г. до $36 ммилиарда през 2021 г. Получихме над $5 милиарда финансиране от NDB за критични инфраструктурни инициативи в областта на възобновяемата енергия, водоснабдяването и други сектори.”
Пандор очерта тазгодишните приоритети на БРИКС, които включват създаване на партньорства за справедлив преход, модернизиране на образованието и развитие на уменията за бъдещето, разкриване на възможности чрез AfCFTA (Африканска континентална зона за свободна търговия), засилване на икономическото възстановяване след пандемията и укрепване на многостранността.
“В допълнение към одобряването на стабилна многостранна система и застъпването за реформа на Съвета за сигурност на ООН, страните от БРИКС имат за цел да укрепят БРИКС и да осигурят успешна среща на върха през август”, заключи тя.
Държавната банка на Пакистан наскоро обяви плана си за създаване на дигитална валута, подобна на Биткойн, присъединявайки се към други държави в стремежа им да създадат дигитална валута на централната банка (CBDC).
В четвъртък американски сенатори внесоха два двупартийни законопроекта за изкуствения интелект, в които се разглеждат опасенията, свързани с технологията и се цели да се избегне всякаква поява на плагиатство.
Бившият конгресмен Рон Пол предупреди, че приетият наскоро “Закон за фискалната отговорност” ще има тежки последици за американската икономика и ще засегне най-вече американските граждани.
Гигантът в търговията Robinhood изключва от списъка няколко известни криптоактива в отговор на това, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) съди Binance и Coinbase за предполагаемо нарушение на законите за ценните книжа.