В четвъртък световните регулатори на ценни книжа представиха първоначалната си стратегия за установяване на отчетност в сферата на "децентрализираните финанси" (DeFi) и за укрепване на пазарната стабилност.
DeFi платформите позволяват дейности като отпускане на заеми, заемане на средства и спестяване с дигитални активи, като използват блокчейн технологията, за да заобиколят традиционните финансови пазачи.
Неотдавнашни инциденти, като срива на крипто борсата FTX и проблемите със стабилната монета Terra USD през 2022 г., подчертаха как смущенията на крипто пазара могат да предизвикат значителни отливи от DeFi, което доведе до свиване на сектора от $180 милиарда в края на 2021 г. до около $40 милиарда днес. IOSCO, глобалният орган на регулаторите на ценни книжа, също изрази загриженост относно прането на пари в DeFi сектора.
Туанг Лий Лим, председател на работната група по финтех в IOSCO, разсея погрешното схващане, че DeFi са изцяло децентрализирани, като отбеляза, че заинтересованите страни и механизми често отразяват традиционните финанси, което прави възможно идентифицирането на “отговорни лица” независимо от оперативния модел.
IOSCO призна, че липсват стандартизирани данни за DeFi поради това, че участниците на пазара използват псевдонимни адреси. В отговор те предложиха рамка, която да гарантира защитата на инвеститорите, стабилността на пазара, управлението на риска, прозрачното оповестяване и международното регулаторно сътрудничество в 130 юрисдикции.
За да придобият цялостна представа за DeFi, регулаторите се насърчават да използват съществуващи или нови регулаторни рамки, за да идентифицират участващите физически и юридически лица.
Обществената консултация за тези предложения, съобразена с усилията на IOSCO през май за регулиране на крипто активите, ще продължи до средата на октомври, като се очаква рамката да бъде финализирана до края на 2023 г. Страните членки на IOSCO се ангажират да следват договорените препоръки, като някои от тях, като САЩ, вече проучват съвместимостта на DeFi със съществуващите регулации за ценни книжа.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг подчерта, че е изключително важно Съединените щати да създадат регулаторна рамка за криптоактивите.
Крипто борсата Bybit реши да напусне пазара в Обединеното кралство в очакване на предстоящите разпоредби за крипто маркетинг, които ще бъдат приложени от Органа за финансово поведение (FCA) следващия месец.
От 1 януари 2024 г. Тайланд ще преразгледа законодателството си за данъка върху доходите, отнасящо се до приходите, придобити в чужбина.
Някога Китай беше световният център за търговия и добив на биткойни. Въпреки това китайското правителство години наред се бореше с методите за регулиране на нарастващата популярност на криптовалутите и за предотвратяване на подкопаването на стойността на фиатната им валута.