Коментарите за предстояща рецесия се чуват вече повече от година и не изглежда, че скоро ще изчезнат. Въпреки устойчивата икономика и ниската безработица, неотдавнашна колонка във Forbes все пак прогнозира "лека рецесия" в края на 2023 или 2024 г.
Това, което не искате да правите по време на рецесия, е да седите и да се опитвате да прогнозирате кога икономиката и фондовият пазар ще се възстановят, защото дори експерти като милиардерът Уорън Бъфет не могат да го направят.
Имайки предвид, че мисълта за рецесия не е напълно погребана, ето пет неща, които Бъфет препоръчва да се направят в очакването ѝ.
Както съобщи Motley Fool, по-рано през 2023 г. Бъфет казаа пред Беки Куик от CNBC, че стратегията му преди рецесия е да „държи много пари в брой, така че хората да продължат да вземат интелигентни решения, а не такива, които са им наложени„. Въпреки че не можете да натрупате милиарди в брой като Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет, можете да предприемете стъпки, като например да избягвате активи, които биха могли да обвържат парите ви.
По време на икономически спадове и сривове на фондовите пазари акциите на „сините чипове“ страдат като всичко останало, така че може да се опасявате да инвестирате в компания, която е отбелязала забавяне на бизнеса и спад в цената на акциите си. Но както посочи Бъфет, това обикновено е само временна засечка.
Бъфет заяви пред CNBC, че вярва, че преди рецесия трябва да се възприеме подходът „бизнес както обикновено„.“ Не искате внезапно да спрете да инвестирате, но не искате и да прекалявате с инвестициите, като изкупувате куп акции, които иначе не бихте придобили.
Изкушаващо е да потърсите сигурно финансово убежище преди рецесия, като държите всичките си пари или по-голямата част от тях в безрискови разплащателни и спестовни сметки, където те вероятно ще имат малък или никакъв потенциал за растеж. Но както Бъфет смята, акциите „почти сигурно ще надминат парите в брой през следващото десетилетие, вероятно в значителна степен“.
Някои рецесии продължават по-дълго от други, но всички са временни. За разлика от тях пазарът на акции има десетилетна тенденция на нарастване във времето. Такъв е случаят след Голямата депресия през 30-те години на миналия век, икономическия спад и нарастващата инфлация през 70-те и началото на 80-те години, Голямата рецесия през 2007-2009 г. и Ковид пандемията в началото на това десетилетие.
Източник: YahooFinance
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.