Тим Бърнърс-Лий, изобретателят на световната мрежа, изрази опасенията си относно криптовалутите, въпреки че секторът навлиза в масова употреба.
Според Бърнърс-Лий секторът на криптовалутите е изпълнен със спекулации – фактор, който го прави опасен, подобно на хазартните дейности, заяви той в интервю за CNBC на 19 февруари.
„Това е само спекулативно. Очевидно е, че това е наистина опасно. […] Инвестирането в определени неща, които са чисто спекулативни, не е това, в което искам да прекарвам времето си„, каза той.
Според него възходът на криптовалутите може да се оприличи на дотком балона, при който повечето компании получиха високи оценки, но по-късно се сринаха.
Въпреки това компютърният учен отбеляза, че дигиталните валути могат да бъдат полезни за парични преводи, ако при получаването им те веднага се конвертират обратно във фиатна валута.
В момент, когато различни участници в индустрията признават потенциала на блокчейн технологията, Бърнърс-Лий предположи, че системата не е достатъчно бърза или сигурна. В същото време той отбеляза, че бъдещето на интернет не е силно рекламираният в момента Web3, а Web 3.0.
Неговото мнение идва в момент, когато властите на Съединените щати увеличиха регулаторната репресия върху различни крипто продукти и бизнеси в пространството.
Наскоро SEC се насочи към бизнес субекти и компании, предлагащи стейкинг, за които се твърди, че са продавали криптовалути като ценни книжа, без да се регистрират в агенцията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Банката на Фед в Сан Франциско търси CBDC експерти
Всъщност британският компютърен учен се присъединява към нарастващата група лица, които поставят под въпрос жизнеспособността на криптопространството с опасения относно техния спекулативен характер.
Например Чарли Мънгър, заместник-председател на Berkshire Hathaway, упрекна американските власти, че са разрешили криптоиндустрията, като отбеляза, че дигиталните валути като Биткойн (BTC) са „безполезни“.
В същото време поддръжниците на криптопроектите продължават да се застъпват за легализирането на сектора, позовавайки се на предимства като възможността да се използва като инвестиционен инструмент.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.