Анализаторите се сблъскаха със значителни неточности в прогнозите си за цените на петрола през 2023 г., главно поради пренебрегване на ключови фактори като стабилното търсене от страна на Китай и САЩ, както и нарастващата производителност на американските шистови кладенци.
Разчитането на прогнозите за икономическия растеж, съчетано с подценяване на въздействието на съкращенията на производството на ОПЕК+, допълнително допринесе за грешните преценки.
Волатилността и непредсказуемостта на цените на петрола достигнаха нови висоти, както беше обсъдено по време на неотдавнашния сегмент на CERAWeek. Тази тенденция предполага промяна на парадигмата в предсказуемостта на петролните пазари, вероятно поради неправилно фокусиране върху релевантните фактори за прогнозиране.
По време на панелна дискусия на CERAWeek главният икономист на ConocoPhillips Хелън Къри изтъкна погрешното очакване на рецесия в САЩ и последващото забавяне на световната икономика като основен фактор, допринасящ за негативните настроения на петролните пазари. Въпреки това предположението, че икономическият спад е пряко свързан с намаленото търсене на петрол, не отчита присъщата нееластичност на петрола като стока.
За разлика от по-еластичните стоки, като например модата, търсенето на петрол остава относително незасегнато от икономическите спадове поради разнообразните му приложения. Анализаторите бяха изненадани от неочакваните тенденции както в търсенето, така и в предлагането, особено от устойчивостта на китайското търсене и забележителната продуктивност на шистовите кладенци в САЩ.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) и други прогностични организации многократно прогнозираха спад в търсенето на петрол поради все по-широкото разпространение на електромобили. Въпреки рекордните продажби на електромобили тези прогнози не се сбъднаха, което накара пазарните участници да поставят под въпрос надеждността на подобни прогнози.
По подобен начин повишеното внимание към китайския икономически растеж засенчи други важни аспекти на пазара, което доведе до погрешни схващания относно тенденциите в търсенето на петрол. Противно на очакванията, китайската икономика остана стабилна, но все пак не постигна прогнозираните темпове на растеж, което подведе както анализаторите, така и търговците.
Освен това напредъкът в хоризонталните сондажни техники в шистовата индустрия на САЩ надхвърли очакванията, което доведе до безпрецедентно увеличение на производителността на сондажите. Енергийната информационна администрация (EIA) и Международната агенция по енергетика (IEA) бяха поставени в неловко положение, тъй като техните прогнози постоянно подценяваха добива на шистов петрол.
Освен това въздействието на съкращенията на производството на ОПЕК+ беше подценено, тъй като анализаторите не успяха да отчетат значителното им влияние на фона на очакванията за по-слабо търсене. Едва напоследък пазарът призна динамиката на затягане на предлагането, което доведе до преразглеждане на прогнозите за търсенето от организации като МАЕ.
Тези непредвидени развития поставят под въпрос общоприетите схващания и подчертават необходимостта от по-нюансиран подход към прогнозите за цените на петрола.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.