Русия, която е важен член на алианса БРИКС, започна кампания за насърчаване на използването на местни валути в африканската търговия, призовавайки държавите да се откажат от зависимостта си от щатския долар.
Президентът Владимир Путин се застъпва за това африканските държави да приемат свои собствени валути, включително руската рубла, за извършване на търговски сделки.
Путин подчерта ангажимента на Русия да помага на африканските държави да се откажат от доминиращата роля на щатския долар в търговията. Той изтъкна потенциалната роля на БРИКС в подкрепа на усилията на Африка за укрепване на финансовата ѝ инфраструктура чрез интегриране на глобалните банкови системи с местните валути. Според Путин извършването на трансгранични трансакции с използване на местни валути може да донесе значителни ползи за икономическия пейзаж на Африка.
Коалицията БРИКС, включваща няколко влиятелни развиващи се страни, работи активно за насърчаване на държавите по света да намалят зависимостта си от щатския долар в търговията. Сред някои държави нараства убеждението, че БРИКС може да поведе световната икономика към нова финансова ера.
Путин потвърди готовността на БРИКС да си сътрудничи с Африка за диверсифициране на търговските разплащания встрани от щатския долар. Той подчерта значението на преминаването към разплащания в национални валути, включително в рубли, за разширяване на обхвата на търговските и икономическите отношения.
Освен това той изрази готовността на Русия да подкрепи Африка в развитието на финансовата ѝ инфраструктура, по-специално чрез улесняване на връзките между банковите институции и руската система за финансови съобщения. Тази система позволява трансгранични плащания, независими от съществуващите западни системи, които често налагат ограничения.
Тези забележки идват преди предстоящата среща на върха на БРИКС в Русия, която ще се проведе в Казанска област през октомври тази година. Моментът на изявленията на Путин подчертава значението на този въпрос, тъй като страните от БРИКС се стремят да променят динамиката на световната търговия.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.