Начало » Други » Срив на банковата система на САЩ? Нереализирани загуби за стотици милиарди долари

Срив на банковата система на САЩ? Нереализирани загуби за стотици милиарди долари

16.03.2023 11:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Срив на банковата система на САЩ? Нереализирани загуби за стотици милиарди долари

Макроикономическият стратег Лин Олдън алармира инвеститорите, че банковата система на САЩ има нереализирани загуби на стойност стотици милиарди долари.

Олдън обясни, че настоящата банкова криза се различава от финансовата криза от 2008 г., тъй като банките до голяма степен са инвестирали в американски държавни ценни книжа или облигации от 2020 г. до 2021 г., когато правителството на САЩ въведе фискални стимули, а Федералния резерв (Фед) поддържаше ниски лихвени проценти.

Въпреки че тези ценни книжа с фиксирана доходност по принцип са по-безопасни от високорисковите ипотечни кредити, които предизвикаха финансовата криза от 2008 г., агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв през последната година значително намали стойността на държавните ценни книжа, притежавани от американските банки.

Причината за банковата криза

Според Олдън, Фед повиши лихвените проценти бързо – с най-бързия абсолютен темп от десетилетия насам – от 0.08% до 4.57% за една година или 57-кратно увеличение. Този исторически скок на лихвените проценти намали стойността на държавните ценни книжа, притежавани от американските банки.

Когато лихвените проценти нарастват, стойността на държавните ценни книжа обикновено рязко спада. По-старите облигации, закупени при ниски лихвени проценти, сега трябва да се конкурират с новите съкровищни облигации, които предлагат по-висока доходност поради рязкото повишаване на лихвените проценти. В резултат на това продавачите остават на загуба.


НЕ ИЗПУСКАЙ: Топ австралийска банка направи транзакция със стабилната си монета


Нереализирани загуби

Олдън отбеляза, че след година на бързо повишаване на лихвените проценти цените на тези ценни книжа с фиксирана доходност сега са по-ниски, отколкото когато банките са ги купували. Например, ако банка е купила 10-годишна съкровищна облигация, когато доходността е била 1.5%, а днес тя е 4%, то тези по-стари съкровищни облигации ще бъдат обезценени с около 15-20% от всички потенциални купувачи.

Поради закупуването на толкова много ценни книжа, когато лихвените проценти бяха ниски, които сега са силно обезценени, ако бъдат продадени, банките ще имат много нереализирани загуби, всъщност те ще са на стойност над $600 милиарда.

Инвестициите могат да се държат до падеж

Олдън каза, че банките могат да се възползват от тези загуби и да си върнат всички инвестиции, ако задържат облигациите до падежа. Сегашното масово изтегляне на средства от банките обаче принуждава институциите да продават тези инструменти с голяма отстъпка, за да задоволят търсенето от страна на вложителите.

Миналата седмица Silicon Valley Bank се срина, след като претърпя масово теглене и разкри загуби на стойност $1.8 милиарда, дължащи се основно на продажбата на американски облигации, които загубиха голяма част от стойността си.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Джим Креймър е скептичен относно текущото бичо рали


Заключение

Въпреки че според съобщенията банковата система е натрупала нереализирани загуби за стотици милиарди долари, Олдън смята, че банките могат да преживеят тази криза. Тя отбеляза, че те вече са добре капитализирани. Дори и да се наложи банките да реализират загуби, това няма да доведе до системен фалит, както стана през 2008 г.

Въпреки това ситуацията остава нестабилна и инвеститорите и вложителите трябва да обърнат голямо внимание на случващото се.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kraken стартира американска платформа за крипто деривати

Kraken официално стартира своята регулирана в САЩ платформа за крипто деривати, отбелязвайки важна стъпка към сливането на традиционните финансови инструменти с пазарите на дигитални активи.

15.07.2025 21:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Топ крипто трендове в дискусиите тази седмица

След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.

15.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Последни данни за инфлацията в САЩ – ще предприеме ли действия Фед?

Инфлацията в САЩ се ускори през юни, което може да попречи на очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.

15.07.2025 16:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Grayscale поверително подаде документи за нова регистрация в SEC

Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.

15.07.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.