Индексът S&P 500 достигна рекордно високи стойности по-рано тази година, с което потвърди навлизането си в бичи пазар.
Оттогава индексът продължава възхода си, като наскоро достигна нов връх. Инвеститорите се насочват към акциите, подкрепени от оптимизма за подобряващата се икономика и стабилизиращите се лихвени проценти, като на хоризонта се задава потенциално намаляване на лихвените проценти.
Силните отчети за приходите допълнително засилиха настроенията. По данни на FactSet около 78% от компаниите от S&P 500, които са отчели печалби за първото тримесечие, са донесли положителни изненади по отношение на печалбата на акция.
Печелившите акции обхващат различни индустрии, но най-големите пазарни двигатели тази година са в технологичния сектор, особено тези, които участват в областта на изкуствения интелект с висок ръст. Тези компании доведоха до ръст както в S&P 500, така и в технологичния Nasdaq.
Исторически погледнато, след всеки мечи пазар индексът S&P 500 е постигал нов рекорден връх, за да потвърди началото на бичия пазар и да го разграничи от обикновеното рали на мечия пазар. Графиката по-долу илюстрира представянето на индекса през тези периоди и след достигането на първоначалния рекорден връх, показвайки, че S&P обикновено продължава да достига нови върхове по време на бичи пазари.
Освен това пазарните данни разкриват, че бичите пазари исторически надхвърлят мечите пазари. Проучване на индекса S&P 500 от 1926 г. до 2017 г., проведено от Raymond James & Associates, позовавайки се на данни на First Trust, установи, че бичите пазари са продължили средно почти девет години, в сравнение с по-малко от две години за средния мечи пазар.
В този исторически контекст изглежда вероятно S&P 500 да продължи да се покачва и да достигне нови рекордни стойности с напредването на настоящия бичи пазар. Освен това инвеститорските нагласи остават стабилни, което би трябвало допълнително да подкрепи цените на акциите и индексите. По данни на Американската асоциация на индивидуалните инвеститори понастоящем около 47% от инвеститорите са бичи настроени по отношение на акциите, което е повече от 25% в края на миналата година. Ако историята е някакъв ориентир, печалбите далеч не са приключили.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.