Индексът S&P 500 достигна рекордно високи стойности по-рано тази година, с което потвърди навлизането си в бичи пазар.
Оттогава индексът продължава възхода си, като наскоро достигна нов връх. Инвеститорите се насочват към акциите, подкрепени от оптимизма за подобряващата се икономика и стабилизиращите се лихвени проценти, като на хоризонта се задава потенциално намаляване на лихвените проценти.
Силните отчети за приходите допълнително засилиха настроенията. По данни на FactSet около 78% от компаниите от S&P 500, които са отчели печалби за първото тримесечие, са донесли положителни изненади по отношение на печалбата на акция.
Печелившите акции обхващат различни индустрии, но най-големите пазарни двигатели тази година са в технологичния сектор, особено тези, които участват в областта на изкуствения интелект с висок ръст. Тези компании доведоха до ръст както в S&P 500, така и в технологичния Nasdaq.
Исторически погледнато, след всеки мечи пазар индексът S&P 500 е постигал нов рекорден връх, за да потвърди началото на бичия пазар и да го разграничи от обикновеното рали на мечия пазар. Графиката по-долу илюстрира представянето на индекса през тези периоди и след достигането на първоначалния рекорден връх, показвайки, че S&P обикновено продължава да достига нови върхове по време на бичи пазари.
Освен това пазарните данни разкриват, че бичите пазари исторически надхвърлят мечите пазари. Проучване на индекса S&P 500 от 1926 г. до 2017 г., проведено от Raymond James & Associates, позовавайки се на данни на First Trust, установи, че бичите пазари са продължили средно почти девет години, в сравнение с по-малко от две години за средния мечи пазар.
В този исторически контекст изглежда вероятно S&P 500 да продължи да се покачва и да достигне нови рекордни стойности с напредването на настоящия бичи пазар. Освен това инвеститорските нагласи остават стабилни, което би трябвало допълнително да подкрепи цените на акциите и индексите. По данни на Американската асоциация на индивидуалните инвеститори понастоящем около 47% от инвеститорите са бичи настроени по отношение на акциите, което е повече от 25% в края на миналата година. Ако историята е някакъв ориентир, печалбите далеч не са приключили.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.