Анализатор на Bloomberg наскоро заяви, че над 50% от енергията, използвана за добив на Биткойн, вече се добива от възобновяеми източници.
Това изменение може да се обясни отчасти с преместването на миньорите от Китай след забраната на страната за добив. През 2021 г. Илон Мъск заяви, че Tesla ще обмисли приемането на плащания в Биткойн, след като миньорите постигнат използване на приблизително 50% чиста енергия, в съчетание с оптимистична тенденция към устойчиви практики. Изглежда, че този крайъгълен камък може би е бил постигнат наскоро.
Sustainable Energy Sources Rise >50%
👉Falling emissions plus a dramatically rising hash rate can only mean one thing; Bitcoin mining is consuming more sustainable energy in its mix. pic.twitter.com/AGXrKWDWuI— Jamie Coutts CMT (@Jamie1Coutts) September 14, 2023
На 14 септември в тема в X (Twitter) анализаторът на Bloomberg Джейми Коутс подчерта, че възобновяемите източници вече представляват повече от половината от енергията, използвана при добива на Биткойн. Това постижение е съпроводено с намаляване на емисиите и забележителен скок в скоростта на хеширане.
Коутс обясни това преминаване към възобновяема енергия с разселването на миньорите от Китай, след като забраната за добив в страната влезе в сила през 2021 г. Освен това различни държави, сред които Салвадор, Бутан, Оман и Обединените арабски емирства, започнаха да инвестират в добива на Биткойн като средство за монетизиране на излишната и блокирана енергия.
Енергийният бенчмарк от 50% може потенциално да проправи пътя за по-широко приемане на Биткойн от големите световни корпорации.
Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla, собственик на X и основател на SpaceX, по-рано заяви, че Tesla ще спре плащанията с Биткойн през май 2021 г., като се позова на опасения относно нарастващата зависимост от изкопаеми горива за добива и транзакциите с Биткойн.
По онова време той установи изискване за праг на устойчива енергия от 50%, преди компанията да обмисли възобновяване на плащанията в Биткойн. Въпреки че Мъск призна положителната тенденция към по-чисти енергийни източници, нямаше публични индикации, че Tesla преразглежда политиката си по отношение на плащанията в BTC.
Понижението на Биткойн от неотдавнашния му исторически връх от $123,000 до под $117,000 предизвика вълнение, но според Deutsche Bank това не е типичен спад.
След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.
В поразително противоречие с дългогодишния си скептицизъм към криптовалутите Vanguard Group вече притежава повече от 20 милиона акции на Strategy Inc.- софтуерната компания, която е известна с това, че е свързана с Биткойн чрез огромните си дялове.
Биткойн се изстреля към границата от $122,000 след вълна от ликвидации на шорт позиции, което повтаря пазарното поведение, наблюдавано за последно през ноември 2024 г.