След срива на редица проекти и мащабната корекция на пазара, играчите в сектора предупреждават, че ситуацията може да се влоши в бъдеще.
Един от тези индивиди е Джо Лонсдейл. Той е американски предприемач, инвеститор и филантроп. Лонсдейл е съосновал софтуерната компания Palantir Technologies през 2003 г. и е съдружник-основател на 8VC, компания за рисков капитал. Той е член и на управителния съвет на няколко организации, сред които Silicon Valley Community Foundation, Stanford Institute for Human-Centered Artificial Intelligence и OpenAI.
Лонсдейл сподели мнението, че повечето компании за криптовалути вероятно ще се сринат в резултат на фалит в стил Понци схема, каза той в интервю за Fox News от 4 декември.
Въпреки това рисковият капиталист подчерта, че криптовалутите имат силни дългосрочни перспективи, като същевременно отбеляза, че най-засегнати ще бъдат централизираните структури.
Като цяло смятам, че ще има срив на повечето неща. […]
Различните криптозаемодатели, криптотокени и други части на екосистемата бяха Понци схеми и нямаха никакъв смисъл. Това може да се очаква във всяка ситуация, в която има неща, които не са регулирани.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC) до $350,000 според исторически точен анализатор
Сривът на борсата за криптовалути FTX разтърси пазара на криптовалути и постави под въпрос устойчивостта на сектора. Въпреки несигурността Лонсдейл твърди, че технологията на криптовалутите има повече случаи на употреба в бъдеще, като например улесняване на трансграничните транзакции и насърчаването на финансовата свобода.
Има смисъл да има по-децентрализирана власт и да съществува нещо като Биткойн. […]
Той е помогнал на хората да получат пари от Русия, от Венецуела, от Китай.
Според предприемача, Биткойн създава повече свобода от некомпетентни или злонамерени правителства.
Струва си да се отбележи, че след срива на FTX се появиха въпроси относно управлението на централизирани криптокомпании. Забележително е, че основната област на спорове се съсредоточава около разкриването на финансовите документи.
Някои големи компании обявиха несъстоятелност, след като пазарът отбеляза бичи ръст през 2021 г. Според Лонсдейл обаче криптопространството се е намирало основно в „спекулативен балон, задвижван от евтини пари“ и „много от тези Понци схеми“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Очакванията за цената на Биткойн (BTC) са все по-ниски
Джон Рийд – бившият служител на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), отговарящ за прилагането на законодателството – е предположил, че доставчикът на стабилни монети Tether може да управлява Понци схема заради това, което той определи като липса на прозрачност.
В Twitter Рийд сподели, че неразкриването на ключова информация за баланса на Tether може да е знак, че фирмата работи като „къща от карти“.
Уау, кажете ни, че Tether работи като Понци схема, без да ни казвате, че Tether работи като Понци схема. Просто слушайте отговорите му. Според мен, като бивш служител на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) с 18-годишен стаж, избягването/отклоняването/липсата на отговор ме карат да вярвам, че Tether е къща от карти.
https://twitter.com/JohnReedStark/status/1598703793146830848
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.