След като договорът за петродолара не беше повторно подписан, ще продължи ли Саудитска Арабия да приема американската валута за търговията с петрол?
Терминът „петродолар“ често се използва във финансовите дискусии, особено сега, когато 50-годишното споразумение със Саудитска Арабия приключи. Краят на договорът позволява на страната да приема местни валути за търговия с петрол.
Според много икономисти прекратяването на споразумението не значи непременно разграничаване от използването на зелените пари от страна на Саудитска Арабия.
Пол Донован, главен икономист в UBS Global Wealth Management коментира спекулациите за спад при щатския долар след края на споразумението:
Историята изглежда започна от света на криптовалутите. Много крипто спекуланти отчаяно искат да повярват в гибелта на долара.
Той обясни още, че местната валута на Саудитска Арабия, риалът, остава обвързана със щатския долар. Също така финансовите активи на Саудитска Арабия са предимно в щатски долари.
Той смята, че резервният статут на щатския долар зависи от начина, по който се съхраняват парите, а не от валутата, която се използва за транзакции.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.