Новата банка за развитие (НБР), създадена по инициатива на Китайската банка за развитие в сътрудничество с БРИКС, се зае с мисията да оспори господството на щатския долар.
През 2024 г. ангажиментът за дедоларизация остава непоколебим, а БРИКС, заедно със свързаната с нея банка, активно участва в проекти, които изключват зелените пари.
Осъществяването на тези проекти обаче въвежда елемента на дълга, което кара някои да се питат дали банката на БРИКС няма да бъде принудена да се върне към използването на щатския долар.
През януари 2024 г. банката на БРИКС представи стратегия за набиране на $3 милиарда в местни валути през следващите пет години. Обикновено банката се фокусира върху подпомагането на нововъзникващите икономики, които се нуждаят от финансова помощ, като по този начин насочва средства към страни, съюзени с БРИКС.
През 2023 г. НБР се сблъска с дългови предизвикателства, което предизвика съобщения за необходимостта да се прибегне до американския долар за разрешаване на проблема.
Обратно, в съответствие с продължаващия ангажимент за избягване на щатския долар, банката на БРИКС прилага строги мерки, за да предотврати повторение на дълговия сценарий, преживян през предходната година.
Въпреки това Владимир Казбеков, главен оперативен директор на банката, разкри плановете на НБР да пусне в обращение първата си облигация.
Облигациите, наречени „Махараджа“ имат за цел да привлекат инвестиции в местни валути на обща стойност около $28 милиарда.
Също така НБР се отличава с това, че генерира дългосрочни заеми, деноминирани в местните валути на развиващите се страни, а не в щатски долари. Този подход, защитен от потенциални санкции от страна на САЩ, съответства на трайната мисия на БРИКС за намаляване на зависимостта от щатския долар. Следователно е вероятно банката на БРИКС да се въздържа от зависимост от щатския долар през цялата 2024 г. за уреждане на всички неизплатени дългове.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.