Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално заяви, че не счита меме токените за ценни книжа, а ги класифицира по-скоро като колекционерски предмети.
В резултат на това за сделките с тези монети не се изисква регистрация в SEC. Въпреки това агенцията предупреди, че измамните меме токени все още могат да бъдат обект на внимание от страна на други регулаторни органи.
В изявление от 27 февруари SEC поясни, че меме криптоталутите не отговарят на критериите за традиционни ценни книжа, като акции или облигации, тъй като не предлагат никаква инвестиционна доходност или права върху бъдещите печалби на дадена компания.
SEC също така подчерта, че позицията ѝ не се отнася за токени, които биха могли да бъдат маскирани като меме монети, за да се заобиколят разпоредбите.
Този ход идва в момент, когато дискусиите около регулациите в областта на криптовалутите продължават да се развиват.
Тъй като Оперативната група по криптовалутите към SEC под ръководството на комисар Хестър Пиърс проучва нови рамки, меме монетите може да останат извън традиционния надзор върху ценните книжа, освен ако не са свързани с измамна дейност.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.