В неотдавнашно съобщение Администрацията за енергийна информация на САЩ разкри, че производството на суров петрол в САЩ е счупило историческите рекорди за шест поредни години.
Според доклада, публикуван в понеделник, изглежда малко вероятно достигнатият през 2023 г. връх да бъде надминат от някой от непосредствените конкуренти.
Като се вземе предвид и кондензатът, средното производство на суров петрол в САЩ за миналата година възлиза на 12.9 милиона барела на ден, надминавайки предишния световен рекорд, поставен през 2019 г. – 12.3 млн. барела на ден.
През декември бе отбелязан още един важен етап с месечен рекорд на производството, надхвърлящ 13.3 млилиона барела на ден.
Това забележително възраждане контрастира рязко с дълбочината, достигната през 2008 г., когато производството на суров петрол в САЩ достигна 62-годишно дъно, както отбелязва S&P Global. Анализаторите бяха изненадани от този обрат, особено като се има предвид 69% намаление на активните платформи от 2014 г. насам. Според отделен доклад на EIA обаче технологичният напредък значително е повишил ефективността на производството в САЩ.
Частните компании изиграха значителна роля в стимулирането на петролния бум през 2023 г., като петте най-големи фирми допринесоха за една трета от средния годишен ръст на производството на суров петрол в Перм от 2019 г. насам.
Агенцията предполага, че глобалната конкуренция е изправена пред значителни пречки за достигане на подобни рекордни нива, като подчертава уникалната позиция на производството в САЩ.
Общо на САЩ, Русия и Саудитска Арабия през 2023 г. се падат 40% от световното производство на суров петрол. Въпреки това, както Русия, така и Саудитска Арабия изпитаха ограничения в производството поради съкращенията на производството на ОПЕК+ и доброволните ограничения.
Противно на очакванията, производството на Русия достигна своя връх през 2019 г. – 10.8 милиона барела на ден, докато Саудитска Арабия достигна рекордните 10.6 милиона барела на ден през 2022 г. През януари държавната петролна компания на Саудитска Арабия, Aramco, обяви решението си да спре плановете си за разширяване на капацитета, позовавайки се на глобалното преминаване към зелена енергия.
За сравнение, комбинираният добив на следващите три най-големи страни-производителки – Канада, Ирак и Китай – възлиза на 13.1 милиона барела дневно през 2023 г., което само малко надхвърля добива само в САЩ.
Въпреки тези постижения устойчивостта на рекордното производство в САЩ остава несигурна. Нарастването на частните дейности през миналата година предизвика вълна от сливания, тъй като публичните компании се стремяха да консолидират присъствието си в Пермския басейн – сърцето на производството на суров петрол в САЩ.
Анализаторите предполагат, че тази консолидация може да доведе до намаляване на производството в САЩ, тъй като публичните дружества поставят различни финансови цели, което може да доведе до намаляване на броя на платформите и на сондажната дейност.
В перспектива EIA очаква значително забавяне на производството, като пикът, регистриран през ноември миналата година, се очаква да бъде надминат до февруари 2025 г. Прогнозите за производството през тази година предполагат нарастване до 13.21 милиона барела дневно.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.