Миналата есен Китай достигна важен етап: страната надмина общия обем на търговията на САЩ, Европа и Япония.
Това отбеляза ясно разминаване в икономическата посока между Китай и западните държави, тъй като напрежението по въпросите на търговията, технологиите и сигурността ескалира.
В продължение на десетилетия Западът се стремеше да интегрира Китай като партньор и клиент в единната световна икономика, доминирана от богатите държави. Сега обаче динамиката на търговията и инвестициите се развива около два конкуриращи се центъра на сила.
В тази все по-разделена световна икономика Вашингтон продължава да налага ограничения върху китайските инвестиции и износ, докато Китай пренасочва значителна част от икономическото си внимание от Запада към развиващия се свят.
Тази промяна носи предимства за САЩ и Европа, включително намаляване на зависимостта от китайските вериги за доставки и увеличаване на възможностите за вътрешна заетост. Въпреки това съществуват значителни рискове, като например по-бавен глобален икономически растеж, което поражда опасения сред икономистите, че недостатъците могат да надхвърлят ползите и за двете страни.
Китайската промишленост постепенно замества западните суровини като химикали, компоненти и машини с материали с местен произход или такива, придобити от развиващите се страни.
През 2019 г. търговията на Китай с Югоизточна Азия надхвърли търговията му със САЩ. Освен това обемът на търговията му с Русия вече надвишава този с Германия, а в близко бъдеще се очаква тази тенденция да обхване и Бразилия.
Този развиващ се икономически пейзаж създава предизвикателства за компаниите и правителствата от двете страни, тъй като те отделят повече ресурси за тези променящи се стратегии. Фрагментацията между Китай и Запада, наблюдавана от Международния валутен фонд, вече оказва влияние върху възстановяването на световната икономика, като може да доведе до намаляване на световния БВП със 7%.
Икономическата промяна води до последици и за големите корпорации, особено в Европа, като Германия, която процъфтяваше благодарение на продажбата на автомобили и машини от висок клас в Китай. През последните години делът на този сектор на китайския автомобилен пазар намаля от близо 50% на около 30%.
От гледна точка на Китай една сфера на икономическо влияние, съсредоточена около Пекин, може да не осигури достатъчен растеж, който да противодейства на дългосрочната стагнация, предвид демографските предизвикателства и нарастващите дългове. Успехът на китайската икономика до голяма степен зависи от достъпа до западните потребители и технологии.
Макар че пълното отделяне на Китай от Запада не е неизбежно, тенденцията към разхлабване на икономическите връзки изглежда се ускорява. Тази промяна е подкрепена от политически мерки, като например инвестиционни ограничения и забрани за износ, и е очевидна в намаляването на преките чуждестранни инвестиции в Китай.
Въпреки това марките, свързани с Китай, все още намират успех на западните пазари, макар и в условията на политически натиск. Ситуацията подсказва, че икономическото разделение между Китай и ръководения от САЩ Запад набира скорост, сигнализирайки за нов етап в глобалната икономическа динамика.
През последните няколко години Binance значително увеличи инвестициите си в лобиране, като през 2023 г. разходите за Binance и Binance.US надхвърлиха $1 милион.
Очаква се през следващото десетилетие Съединените щати да поддържат санкциите срещу Москва, за да намалят значително енергийните приходи на Русия.
След заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) очакванията за лихвените проценти се промениха.
Изпълнителният директор на JP Morgan, Джейми Даймън, обсъди позицията на компанията си по отношение на бизнеса ѝ в Китай.