Начало » САЩ срещу Китай – Битката за световната икономика

САЩ срещу Китай – Битката за световната икономика

04.11.2023 10:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
САЩ срещу Китай – Битката за световната икономика

Миналата есен Китай достигна важен етап: страната надмина общия обем на търговията на САЩ, Европа и Япония.

Това отбеляза ясно разминаване в икономическата посока между Китай и западните държави, тъй като напрежението по въпросите на търговията, технологиите и сигурността ескалира.

В продължение на десетилетия Западът се стремеше да интегрира Китай като партньор и клиент в единната световна икономика, доминирана от богатите държави. Сега обаче динамиката на търговията и инвестициите се развива около два конкуриращи се центъра на сила.

В тази все по-разделена световна икономика Вашингтон продължава да налага ограничения върху китайските инвестиции и износ, докато Китай пренасочва значителна част от икономическото си внимание от Запада към развиващия се свят.

Тази промяна носи предимства за САЩ и Европа, включително намаляване на зависимостта от китайските вериги за доставки и увеличаване на възможностите за вътрешна заетост. Въпреки това съществуват значителни рискове, като например по-бавен глобален икономически растеж, което поражда опасения сред икономистите, че недостатъците могат да надхвърлят ползите и за двете страни.

Китайската промишленост постепенно замества западните суровини като химикали, компоненти и машини с материали с местен произход или такива, придобити от развиващите се страни.

През 2019 г. търговията на Китай с Югоизточна Азия надхвърли търговията му със САЩ. Освен това обемът на търговията му с Русия вече надвишава този с Германия, а в близко бъдеще се очаква тази тенденция да обхване и Бразилия.

Този развиващ се икономически пейзаж създава предизвикателства за компаниите и правителствата от двете страни, тъй като те отделят повече ресурси за тези променящи се стратегии. Фрагментацията между Китай и Запада, наблюдавана от Международния валутен фонд, вече оказва влияние върху възстановяването на световната икономика, като може да доведе до намаляване на световния БВП със 7%.

Икономическата промяна води до последици и за големите корпорации, особено в Европа, като Германия, която процъфтяваше благодарение на продажбата на автомобили и машини от висок клас в Китай. През последните години делът на този сектор на китайския автомобилен пазар намаля от близо 50% на около 30%.

От гледна точка на Китай една сфера на икономическо влияние, съсредоточена около Пекин, може да не осигури достатъчен растеж, който да противодейства на дългосрочната стагнация, предвид демографските предизвикателства и нарастващите дългове. Успехът на китайската икономика до голяма степен зависи от достъпа до западните потребители и технологии.

Макар че пълното отделяне на Китай от Запада не е неизбежно, тенденцията към разхлабване на икономическите връзки изглежда се ускорява. Тази промяна е подкрепена от политически мерки, като например инвестиционни ограничения и забрани за износ, и е очевидна в намаляването на преките чуждестранни инвестиции в Китай.

Въпреки това марките, свързани с Китай, все още намират успех на западните пазари, макар и в условията на политически натиск. Ситуацията подсказва, че икономическото разделение между Китай и ръководения от САЩ Запад набира скорост, сигнализирайки за нов етап в глобалната икономическа динамика.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Stripe стартира финансови сметки със стабилни монети

Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.

09.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Изтичането на капитал от американските пазари бележи ръст

Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.

09.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Стартирането на този нов токен предизвика еуфория на NFT пазара

Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.

09.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сътрудник на Тръмп планира публична Биткойн компания за $300 милиона

Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.

09.05.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.