В неотдавнашно съобщение за пресата се посочва, че прокуратурата на САЩ е предприела правни действия за възстановяване на постъпленията от криптовалута, свързани с измамна схема, насочена към компания, базирана в Масачузетс.
В опит да възстанови средствата, правителството възнамерява да конфискува криптовалутата, държана в седем сметки в крипто борсата Binance. Тези сметки се състоят от криптоактиви като BTC, USDT, SHIB и BNB.
Измамната дейност, известна като измама с компрометиране на бизнес електронна поща (BEC), е достигнала до вниманието на разследващите през март 2022 г.
Според информацията схемата е включвала измамен имейл, който е накарал компания от Масачузетс да прехвърли приблизително $900,000 към банкова сметка, локализирана в Калифорния.
Впоследствие средствата били пренасочени през друга банкова сметка и конвертирани в Биткойн токени на крипто борса. След това те са били прехвърлени от други крипто адреси по начин, съответстващ на тактиките, които обикновено се използват при транзакции за пране на пари.
Като са използвали телекомуникации за участие в измамни практики и придобиване на пари или имущество под фалшив претекст, извършителите са нарушили федералния закон.
В жалбата се твърди, че иззетата криптовалута представлява приходи от телеграфни измами и/или активи, участващи в пране на пари.
За да може имуществото да бъде конфискувано в полза на правителството на САЩ и върнато на жертвите, искът за гражданска конфискация позволява на трети лица да предявят претенциите си към конфискуваните средства.
Тези претенции трябва да бъдат разрешени преди процеса на конфискация.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.