Home

Русия става все по-независима от санкциите на Запада

26.09.2023 9:00 3мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия става все по-независима от санкциите на Запада

Русия успя да избегне санкциите на Г-7 върху значителна част от износа си на петрол, което доведе до промяна в динамиката на търговията, която значително ще увеличи приходите на Кремъл, особено след като цените на суровия петрол наближат $100 за барел.

През август близо 75% от морския руски суров петрол премина без западна застраховка – важен фактор за налагане на тавана на цените на петрола от Г-7 от $60 за барел. Това е значително увеличение в сравнение с приблизително 50% в началото на годината, което показва все по-голямата сръчност на Москва в заобикалянето на ограничението. Това дава възможност на Русия да продава повече от своя петрол на цени, близки до тези на международния пазар.

Киевското училище по икономика изчисли, че последователното покачване на цените на суровия петрол от юли насам, съчетано с успеха на Русия в намаляването на отстъпките за нейния петрол, може да доведе до това, че приходите на страната от петрол за 2023 г. ще бъдат поне с $15 милиарда по-високи от първоначално предвидените.

Това развитие на събитията нанася двоен удар върху усилията на Запада да ограничи приходите на Русия от петрол, които са съществена част от бюджета на Кремъл, особено след пълномащабното нахлуване в Украйна. Не само, че по-голям дял от руския петрол се продава отвъд ценовия таван, но и нарастващата независимост на Москва като продавач съвпада със значителното покачване на цените на петрола, които надхвърлиха $95 за барел за първи път от повече от година.

Въпреки че руският петролен сектор все още е изправен пред предизвикателства, включително твърдения за недостиг на вътрешния пазар на рафинирани горива и спад в общите обеми на износа, тези цифри предполагат, че в касата на Кремъл ще постъпят повече приходи.

Бен Хилгенсток, икономист в KSE, отбеляза, че поради промените в начина, по който Русия доставя своя петрол, значителното прилагане на ценовия таван в бъдеще може да се окаже голямо предизвикателство. Тази ситуация подчертава пропуснатата възможност за правилно налагане на горната граница, когато е имало повече лостове за въздействие.

Неотдавнашната забрана на Русия за износ на дизелово гориво и други горива – значителен ход от страна на един от най-големите продавачи на дизелово гориво в света – поражда опасения за потенциални смущения на пазара на петрол, подобно на кризата с природния газ през миналата година, от страна на Владимир Путин.

Въпреки че ЕС и САЩ до голяма степен ограничиха вноса на руски петрол, ценовият таван на Г-7 имаше за цел да поддържа постоянен поток от руски петрол на световните пазари, предотвратявайки недостиг на доставки и икономически/политически вредни ценови скокове.

Западни услуги като транспорт или застраховка са разрешени в рамките на ценовия таван, но само ако руският петрол се продава за по-малко от $60 за барел. След въвеждането на ценовия таван от Г-7 през декември предходната година руският петрол първоначално се сблъска с голяма отстъпка спрямо международните цени, достигайки до $40 за барел. Академиците от KSE изчислиха, че санкциите, ограниченията и изтеглянията от Русия са стрували $100 милиарда приходи от износ на петрол от февруари 2022 г. насам.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Riot Platforms следи AI възможностите, запазвайки фокус върху Биткойн

В неотдавнашно интервю главният изпълнителен директор на Riot Platforms изрази интерес към проучване на партньорства в областта на изкуствения интелект, ако възникнe подходяща възможност.

08.10.2024 11:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

Глобалното приемане на криптовалутите се разраства с невероятни темпове

Неотдавнашен доклад разкри, че употребата на криптовалути в световен мащаб се приближава до 7.51% от населението, като прогнозите са, че до 2025 г. този дял може да надхвърли 8%.

08.10.2024 10:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто директор на Robinhood спряган за следващия председател на SEC

Главният юридически директор (CLO) на Robinhood, е посочен като потенциален председател на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), ако Доналд Тръмп се върне на президентския пост.

08.10.2024 10:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Самоличността на Сатоши не трябва да се разкрива – Антъни Помплиано

В очакване на документалния филм “Money Electric: The Bitcoin Mystery” рисковият капиталист Антъни Помплиано сподели мнението си за възможността да се разкрие самоличността на Сатоши Накамото.

08.10.2024 8:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

5 Отговори на “Русия става все по-независима от санкциите на Запада”
  1. Иванов,

    Няма да е задълго радостта им трябва да се почнат удари по кораби и инфраструктура за петрол на рашистите главно в ч.море и като почнат да изнасят по другите маршрути ще им се оскъпи,тогава ще ги видим фашистите и диктаторите от брикс

  2. Иванов,

    Мамка ти на теб фашистки сталинист и педераст да го духате ти и последователите ти вън от България,национални предатели

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.