Според Министерството на финансите руските предприятия, работещи в рамките на Руската федерация, са започнали да използват криптовалути, за да заобикалят санкциите при трансгранични транзакции.
Руските предприятия вече заобикалят санкциите с помощта на криптовалути. Това се случва въпреки факта, че регулирането на крипто средата в Руската федерация все още не е правилно конфигурирано.
Това заяви в интервю директорът на отдела за финансова политика на Министерството на финансите Иван Чебесков.
Чебесков не уточни за кои компании става въпрос. Въпреки това беше съобщено, че обемът на транзакциите се е увеличил няколко пъти. Това се случва на фона на затягането на санкционния режим.
Владимир Гамза е ръководител на Търговско-промишлената палата на Руската федерация. Той заяви, че бизнесът в Руската федерация използва криптовалутата основно за транзакции с недружелюбни държави (САЩ, Украйна, Норвегия, Сингапур и др.).
Очаква се до края на годината руските власти да въведат законодателни изисквания за трансгранични транзакции с криптовалута. В самата Руска федерация обаче властите не възнамеряват да легализират обращението на криптовалути.
Въпреки положителната нагласа на руските власти към използването на криптовалути в чужбина, Централната банка на Руската федерация не е толкова оптимистично настроена. Вместо криптовалути банката иска да види използването на дигитална рубла, която в момента се тества сред ограничена група руски банки.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: На каква цена може да се търгува актива до 2 години?
Елвира Набиулина е ръководител на Централната банка на Руската федерация. Тя заяви, че финансовият мегарегулатор възнамерява да насърчи използването на дигитална рубла за трансгранични трансакции. Вече се работи по прототип на система за взаимодействие с други парични системи.
Тя обаче призна, че внедряването на системата зависи не толкова от Руската федерация, колкото от готовността на другата страна. Така че не е ясно колко популярна ще бъде дигиталната рубла за такива цели.
През последните месеци финансовият пейзаж е изпълнен с хаос и несигурност. В началото на годината се борихме с трайната инфлация, последвана от тревожния срив на Silicon Valley Bank през март, който предизвика безпокойство сред инвеститори, собственици на бизнес и банкери.
По време на срещата на Висшия евразийски икономически съвет в Москва президентът на Беларус Александър Лукашенко изрази отговора на страната си за санкциите.
Съоснователят на Cardano (ADA), популярната платформа за смарт договори, изрази загриженост относно дигиталните валути на централните банки (CBDC) и техния потенциал за правителствен контрол.
Главният изпълнителен директор на най-голямата борса за криптовалути по обем на търговията очаква редица постижения в крипто индустрията през следващата бича фаза.