Репутацията на Биткойн като средство за предпазване от икономически сътресения избледнява, тъй като той се движи в крак с традиционните рискови активи.
След завръщането на Тръмп на власт близо $1 трилион изчезнаха от крипто пазара, което е сигнал за промяна във възприятието на инвеститорите.
Някога разглеждан като дигитално злато, Биткойн вече не отразява печалбите на метала. Докато златото продължава да поскъпва, BTC изпитва затруднения, като анализаторите отбелязват рязък спад в пазарната стойност въпреки про-крипто позицията на Тръмп.
Все по-голямата му корелация с традиционните пазари е ключов фактор – някога независим, Биткойн сега се движи в синхрон с Nasdaq и S&P 500, макар че тази връзка леко отслабна през последните месеци.
Притесненията относно ликвидността засилват несигурността. Капиталът се влива обратно в щатския долар, което прави ВТС и другите криптовалути уязвими към внезапни сривове. Притежаваните ETF-и се свиха с $20 милиарда, а общата заключена стойност на DeFi спадна, което отразява намаляващото доверие в стабилността на криптовалутите.
Геополитическото напрежение засилва пазарната волатилност. Все по-голям брой инвеститори виждат търговските войни като най-голямата заплаха за рисковите активи през 2025 г., а само малка част от тях все още вярват, че Биткойн ще просперира при такива условия. Междувременно индексите за волатилност се покачват, като анализаторите предупреждават за продължаващи колебания на цените.
Въпреки спада някои смятат, че водещата криптовалута може да изиграе роля в стабилизирането на икономиката на САЩ. Привържениците му твърдят, че той предлага алтернатива на традиционните финанси, а корпорациите, проучващи притежанията на Биткойн, биха могли да стимулират дългосрочното търсене.
Дори скептиците признават, че ВТС функционира като дигитално злато, въпреки че способността му да служи като истински финансов хедж остава несигурна. Дали ще се възстанови, или ще продължи да се държи като високорисков актив, ще зависи от това как инвеститорите ще се адаптират към променящите се икономически условия.
Голям инвеститор в Биткойн заложи на краткосрочен спад на цената, като ангажира стотици милиони долари точно в момент, когато предстои ключова седмица на икономически доклади.
Компанията 21Shares реши да закрие своите фючърсни ETF-и за Биткойн и Етериум, като ликвидацията се очаква да се осъществи до 28 март.
Като част от продължаващите усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар, блокът БРИКС разглежда блокчейн технологията като основа за своята развиваща се платежна система.
Крипто експертът Бенджамин Коуен сподели мнението си за потенциалния край на бичия поход на Биткойн (BTC), предупреждавайки, че ключово ценово равнище може да сигнализира за настъпването на промяната.