Британската финтех фирма Revolut блокира плащанията към Русия и Беларус, присъединявайки се към поредица от финтех фирми, които се изтеглят от региона.
Необанката на стойност $33 милиарда спря да поддържа парични преводи към или от юридически лица в Русия и Беларус от 12:00 GMT на 4 март, според човек, запознат с въпроса.
В същото време потребителите вече не могат да презареждат сметките си в Revolut с карти, издадени от финансови институции в Русия или Беларус.
Новината идва на фона на мащабните икономически санкции срещу Русия след нейното нахлуване в Украйна, което започна на 24 февруари – с финтех фирми, които засилват натиска.
По-рано тази седмица фирмата за парични преводи Wise спря услугите си в Русия. Малко след това Zepz, TransferGo и Remitly предприеха подобни действия.
Основана през 2015 г., Revolut предлага набор от услуги за плащане, инвестиции и управление на пари чрез мобилно приложение. Стартъпът се превърна в най-ценната частна технологична компания в историята на Обединеното кралство, когато набра финансиране в размер на $800 милиона през юли миналата година.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Руснаците плащат с до $20,000 над пазарната цена за Биткойн (BTC)
Конфликтът в Украйна е дълбоко личен за съоснователите на Revolut Николай Сторонски и Влад Яценко, които са родени съответно в Русия и Украйна. И двамата имат британско гражданство.
На 1 март Сторонски публикува изявление, в което осъжда войната и я нарича „грешна и напълно отвратителна“.
Над 2,150 служители на Revolut са базирани както в Русия, така и в Украйна, а Сторонски каза, че трябва да помисли за благосъстоянието на тези, базирани в Русия, преди да направи каквото и да е изявление относно конфликта.
„Те не са направили нищо лошо; те просто са помогнали за изграждането на Revolut, подкрепяйки собствените си семейства чрез упоритата си работа, точно като колегите си в Украйна (или Лондон, Ню Йорк, Сидни или Мумбай, или навсякъде другаде по света, където са базирани нашите хора)“, каза той.
Bybit, втората по големина борса за криптовалути по обем на търговията, пусна своята карта „Bybit Physical Card“ ексклузивно за потребителите в Бразилия, след успеха на виртуалната си карта, представена през септември 2024 г.
Тъй като изкуственият интелект набира скорост, компанията за рисков капитал Multicoin Capital очерта основните прогнози за 2025 г., като я нарече ключова година за технологиите на изкуствения интелект.
Ethena Labs планира да разработи приложение за спестяване и плащане, което да използва огромната потребителска база на платформата и да я позиционира като ключов играч на пазара на стойност $50 милиарда за нейния синтетичен долар – USDe.
Паричният орган на Сингапур (MAS) изрази увереност в нарастващия потенциал на стабилните монети като бъдещ метод за плащане.