НАЧАЛО Финтех

Revolut има амбиция да бъде Amazon на банките

13.07.2019 16:57 7 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Revolut има амбиция да бъде Amazon на банките

Revolut се опитва да наруши банковата сфера по същия начин, по който Amazon наруши продажбите на дребно.

    Фирмата е изправена пред въпроси относно културата на работа и спазването на регулациите, по-рано тази година.

      Но главният изпълнителен директор Ник Сторонски казва, че компанията си е извадила няколко поуки от изпитанието.

      “Get sh*t done.”

      Това са думите написани на неонов надпис в лондонския офис на финтех фирмата Revolut.

      Първите две букви от думата в средата обаче не светят, така че вместо това се “Get it done”.

      Разбира се, това е забавно, но това също така е индикация за манталитета на една компания, която иска да промени банковата сфера по същия начин, по който Amazon направи с търговията на дребно. Revolut иска да успее да бъде глобален финансов играч, като провалът просто не е опция.

      Създаден през юли 2015 г. от двама бивши банкови служители, основателите на Revolut имаха първоначална визия за премахване на таксите, свързани с валутни сделки. Компанията набра популярност с услугата си, която позволява на потребителите да харчат пари в чужбина по реалния обменен курс, без такси.

      “Когато започнахме този бизнес, ние просто не знаехме много за плащанията”, каза Ник Сторонски, главен изпълнителен директор на компанията, в интервю за CNBC.

      Сторонски, който преди това е работил като брокер на деривати в Lehman Brothers и Credit Suisse, каза, че един от първите големи уроци, които е научил, е има страшно много посредници във финансите.


      А решението на този проблем? – Revolut да изгради цялата инфраструктура.

      “Реално, когато сте създали цялата инфраструктура всъщност можете да печелите пари от този бизнес, а бизнесът става доста печеливш”, каза шефът на компанията.

      Revolut все още не е печеливш бизнес. Последните му годишни резултати показаха загуба от 15,1 милиона паунда ($ 19 млн.) за 2017 година. Но Сторонски изложи стратегията на фирмата за излезане на печалба.

      “Цялата идея беше да предоставим продукта безплатно, след което да продаваме други услуги. Така че ние просто трябва да имаме голям брой клиенти,” каза той.

      През последните години компанията добави редица нови функции към приложението, включително криптовалутна търговия и бизнес сметки.

      Revolut твърди, че постигането на печалба за момента не е приоритет, тъй като разширяването в световен мащаб е основният фокус.

      Компанията е една от няколкото така наречени дигитални банки, които искат да разтърсят финансовата индустрия с не повече от приложение и банкова карта. Това явление помогна на установените кредитори да създадат нови платформи за банкиране на дребно, които да помогнат на потребителите да управляват по-добре парите си.

      Revolut е увеличил двойно броя на потребителите, които са се присъединили към платформата и, като достигна 5 милиона. Събрала е около 336 милиона долара финансиране от рисков капитал и последно е оценена от инвеститорите на стойност 1,7 милиарда долара, което прави компанията така наречения “еднорог”.

      Негативен пиар.

      Revolut беше предмет на негативно медийно отразяване по-рано тази година. Докладът на Wired за компанията подчерта токсичното поведение на работното място и високата степен на напускане на служителите, докато няколко доклада от The Telegraph предполагат, че пропускът в системата за проверка на санкциите- може да доведе до незаконни сделки.

      Служителите с рейтинг на производителността, който не покрива минимума, “ще бъдат уволнени без преговори след прегледа”, каза Сторонски пред служителите на инструмента за съобщения Slack миналата година, според скрийншот, получен от Wired.

      “Имаше някои моменти, които бяха верни в статията на Wired,” каза главният изпълнителен директор на Revolut, без да уточнява кои от тези твърдения са валидни.

      Но, добавя той, повечето от събитията, споменати в историята, са от преди три години, в ранните дни на съществуването на компанията. Тогава компанията е била само стартъп бизнес с 20 служители. Сега има екип от над 1,200 работници, казва той, и се е научил да дава приоритет на отговорния растеж над разширяването на всяка цена.

      “Сега сме различни, културата не е същата, каквато беше”, каза Сторонски.

      Предполагам, че когато стигнем 5,000 души, културата ще се промени отново, защото е невъзможно да имаме една и съща култура за 20 души, каквато бихме имали за 5,000 души.

      Що се отнася до доклада на Telegraph, Revolut и шефът му категорично отрекоха предложението, че биха позволили нарушаване на правилата за пране на пари (AML).

      Вестникът твърди, че компанията е изключила системата за проверка на санкциите и че са преминали хиляди транзакции, без да са преминали проверки за съответствие. Събитията дори доведоха до разпит от органа за финансово поведение, финансовия надзор на Великобритания.

      Revolut обясни, че само временно се е върнал от нова система към съществуваща рамка, тъй като по-напредналата версия е маркирала повече плащания като съмнителни, отколкото е било необходимо.

      Сторонски каза, че провалът е резултат от това, че Revolut “няма правилна корпоративна комуникация”, както и “желанието на журналистите да публикуват нещо бързо, без да се придържат към истината”.

      Това беше добър урок за нас. Искам да кажа, очевидно беше болезнено, но понякога трябва да преминете през урок, за да растете.

      Какво следва?

      Що се отнася до бъдещето на Revolut, компанията се стреми да даде приоритет на една амбициозна стратегия за глобална експанзия едновременно с пускането на редица нови функции свързани с продукта им.

      Наскоро компанията стартира в Австралия, първия си пазар извън Европа и се надява да навлезне в САЩ по-късно тази година.

      Revolut не крие намеренията си да се конкурира с банковите гиганти на Америка, а Сторонски заяви, че компанията е “близо” до реализирането на това.

      САЩ се оказа предизвикателно бойно поле за много европейски финтех стартъпи, а други като Monzo и N26 също искат да се разширят в страната. Monzo съвсем наскоро обяви плановете си за издаване на карти в някои американски градове, докато N26 се очакваше да започне в Америка в началото на тази година.

      От гледна точка на продуктите, Revolut е готов да дебютира собствена услуга за търговия с акции без комисионна “много скоро”, каза Сторонски. Този ход ще го накара да се конкурира с Robinhood.

      Финансирането може също да бъде включено в дневния ред тази година. Според съобщенията Revolut се стреми да набере 500 милиона долара. Докато компанията твърди, че не набира средства активно, Сторонски твърди, че е информирал инвеститорите за това, че компанията най-вероятно ще набере свежи парични средства през септември. Също така той посочи японския инвестиционен гигант SoftBank като “потенциален партньор” за фирмата.

      Междувременно банковият ЕС лиценз, който фирмата получи миналата година чрез централната банка на Литва, ще помогне на Revolut да се разшири в нови области каквото е кредитирането. Този ход се установи като практика сред редица британски колеги като Monzo и Starling, които също са регулирани като банки.

      Литовските власти настояваха разрешението да бъде преразгледано за трети път по-рано тази година, поради новината за бащата на Сторонски, за който се твърдеше, че работи за руската държавна газова компания Газпром.

      От своя страна Сторонски отхвърли въпроса, като каза, че това е просто “част от политическия живот” в Източна Европа. Роденият в Русия предприемач каза, че се е преместил във Великобритания преди 15 години, докато компанията отрече всякаква връзка с Кремъл.

      Сторонски добави, че компанията иска да изгради “истинска глобална банка”. Освен че е лицензиран като кредитор в ЕС, Revolut планира да кандидатства за банков лиценз в САЩ и Обединеното Кралство.

      По принцип във всяка страна, в която се развиваме, ще търсим лиценз за банкова дейност.

      Telegram

      СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
      Още Финтех Новини

      Близо 98% от централните банки се готвят за пускането на CBDC

      По данни на Световния икономически форум над 98% от централните банки в света в момента са ангажирани с „проучване, експериментиране, пилотиране или внедряване“ на дигитални валути на централните банки (CBDC).

      24.04.2024 8:00 1 мин. четене

      Топ германска банка ще предлага крипто услуги

      Най-голямата федерална банка в Германия, Landesbank Baden-Württemberg (LBBW), с активи на обща стойност 333 милиарда евро, създаде стратегическо партньорство с Bitpanda Technology Solutions, водеща европейска крипто платформа.

      16.04.2024 10:00 1 мин. четене

      MasterCard и 1inch си партнират за нова крипто дебитна карта

      1inch Network, компания за децентрализирани финанси (DeFi), в сътрудничество с Mastercard и Baanx, представи нова дебитна карта, оборудвана с функционалност за конвертиране на крипто във фиатна валута.

      09.04.2024 16:00 1 мин. четене

      Цените на тези три AI криптовалути скочиха след слухове за сливането им

      Fetch.ai е в процес на обсъждане на потенциалното сливане на токените с SingularityNET и Ocean Protocol в токен ASI, чиято напълно разгърната стойност се очаква да бъде около $7.5 милиарда.

      27.03.2024 22:00 1 мин. четене

      Подкрепете CryptoDNES

      QR код към биткойн адреса:

      QR код към етериум адреса:

      Все още няма коментари!

      Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.