Главният изпълнителен директор на Kraken, Джеси Пауъл и главният изпълнителен директор и основател на Custodia Bank, Кейтлин Лонг изразиха недоволството си от регулаторните органи в сектора на криптовалутите.
Лонг твърди, че е предоставила на правоприлагащите органи доказателства за вероятни престъпления, извършени от компания, подговяща голяма измама с криптовалута, месеци преди тя да се срине, оставяйки милиони клиенти със загуби.
Пауъл е имал подобен опит и е разочарован, че регулаторите са пренебрегнали „огромните червени флагове и очевидно незаконната дейност“, които той посочва от години.
I can't tell you how infuriating it is to have pointed out massive red flags and obviously illegal activity to regulators only to have them ignore the issues for years. "They're offshore. It's complicated. We're looking at everybody." FOR YEARS. Then to be used as their example. https://t.co/YHdNazM2UE
— Jesse Powell (@jespow) February 18, 2023
И Пауъл, и Лонг изразиха недоволството си, че техните компании се използват като пример за измама, когато през цялото време са се опитвали да постъпват правилно.
Лонг предупреди банковите регулатори за потенциалните рискове от масови източвания на банките, обслужващи криптовалутната индустрия, преди да се случат действителните източвания. Тя обаче смята, че предупрежденията ѝ са били погребани в дебрите на бюрокрацията и регулаторите са пренебрегнали опасенията ѝ.
Наскоро Съветът на федералният резерв отхвърли молбата на Custodia Bank да стане член на Системата на федералния резерв.
Лонг заяви, че криптовалутния пазар е сравним с пазара на взаимни фондове. През 30-те години на миналия век той е бил изпълнен с лоши участници и измами.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Трейдър предвижда цел от $180,000 за актива
Вместо обаче да осуети изцяло пазара, президентът Франклин Д. Рузвелт разработил правила, които помогнали да се отстранят измамите, без да се убие потенциалът на взаимните фондове. Лонг смята, че САЩ трябва да направят същото с криптовалутите.
Лонг предполага, че САЩ трябва да работят с надеждни хора от криптовалутната индустрия, за да разработят регулаторен подход, който да не осуетява иновативния потенциал на индустрията.
Тя смята, че репресиите на Вашингтон срещу криптовалутите само ще изтласкат рисковете в сянка, оставяйки регулаторните органи да „стрелят в тъмното“, когато заплахите се появяват на неочаквани места. Смята се, че индустрията се нуждае от регулаторна рамка, която да балансира между иновациите и защитата на потребителите.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.
Tether, компанията, която стои зад най-големята стабилна монета, активно работи с американските законодатели, тъй като дискусиите около регулирането на стабилните монети набират скорост.