Според водещия експерт Гари Шилинг инвеститорите трябва да се подготвят за рецесия, която може да доведе до рязък спад на фондовия пазар през тази година.
В интервю за Business Insider ветеранът от Уолстрийт, който в средата на 2000 г. беше сред инвеститорите, обявили балона на високорисковите ипотечни кредити, заяви, че според него до края на годината ще настъпи рецесия, тъй като пазарът на труда продължава да отслабва. Според него това може да бъде последният удар по ралито на фондовия пазар, подхранвано от прекомерната увереност на инвеститорите, което да доведе до спад на акциите с до 30%.
Той посочи неотдавнашното поскъпване на рисковите активи, като акции и криптовалути. Това само по себе си е знак, че пазарът е готов да се понижи, особено след като започне спад, каза той.
Икономиката вече показва ключови признаци на слабост, тъй като високите лихвени проценти се отразяват негативно. Пазарът на труда отслабва, като през март равнището на безработица се задържа близо до двугодишния си връх.
Пазарът на труда, от една страна, „очевидно се влошава“, тъй като фирмите намаляват наемането на персонал, каза Шилинг.
Експертът смята, че компаниите са задържали повече работници, отколкото са имали нужда, поради недостига на работна ръка, който застигна работодателите по време на пандемията. Той прогнозира, че съкращенията ще се увеличат по-късно тази година, като безработицата ще достигне 5-7%, тъй като икономиката продължава да отслабва.
Загубата на работни места може да се окаже тежък удар за американците, особено след като има признаци, че много от тях може да са в по-лошо финансово състояние, отколкото преди няколко години. Потребителите вероятно са изхарчили последните си излишни спестявания от пандемията през март, смятат икономисти от Фед на Сан Франциско.
Шилинг е известен със своите противоположни и често мечи възгледи за пазара. Преди това той заяви пред Business Insider, че гледа активно да не се съгласява с други стратези от Уолстрийт, тъй като консенсусното мнение обикновено вече е дискредитирано на пазарите.
„Мисля, че хората са прекалено оптимистични и обнадеждени в лицето на много доказателства за обратното“, предупреди той.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.