Според водещия експерт Гари Шилинг инвеститорите трябва да се подготвят за рецесия, която може да доведе до рязък спад на фондовия пазар през тази година.
В интервю за Business Insider ветеранът от Уолстрийт, който в средата на 2000 г. беше сред инвеститорите, обявили балона на високорисковите ипотечни кредити, заяви, че според него до края на годината ще настъпи рецесия, тъй като пазарът на труда продължава да отслабва. Според него това може да бъде последният удар по ралито на фондовия пазар, подхранвано от прекомерната увереност на инвеститорите, което да доведе до спад на акциите с до 30%.
Той посочи неотдавнашното поскъпване на рисковите активи, като акции и криптовалути. Това само по себе си е знак, че пазарът е готов да се понижи, особено след като започне спад, каза той.
Икономиката вече показва ключови признаци на слабост, тъй като високите лихвени проценти се отразяват негативно. Пазарът на труда отслабва, като през март равнището на безработица се задържа близо до двугодишния си връх.
Пазарът на труда, от една страна, „очевидно се влошава“, тъй като фирмите намаляват наемането на персонал, каза Шилинг.
Експертът смята, че компаниите са задържали повече работници, отколкото са имали нужда, поради недостига на работна ръка, който застигна работодателите по време на пандемията. Той прогнозира, че съкращенията ще се увеличат по-късно тази година, като безработицата ще достигне 5-7%, тъй като икономиката продължава да отслабва.
Загубата на работни места може да се окаже тежък удар за американците, особено след като има признаци, че много от тях може да са в по-лошо финансово състояние, отколкото преди няколко години. Потребителите вероятно са изхарчили последните си излишни спестявания от пандемията през март, смятат икономисти от Фед на Сан Франциско.
Шилинг е известен със своите противоположни и често мечи възгледи за пазара. Преди това той заяви пред Business Insider, че гледа активно да не се съгласява с други стратези от Уолстрийт, тъй като консенсусното мнение обикновено вече е дискредитирано на пазарите.
„Мисля, че хората са прекалено оптимистични и обнадеждени в лицето на много доказателства за обратното“, предупреди той.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.