Според Майкъл Йошиками, основател и главен изпълнителен директор на Destination Wealth Management, евентуален икономически спад в САЩ през втората половина на 2023 г. може да предотврати значителен спад на пазарите.
Последните данни на Министерството на труда сочат, че инфлацията на потребителските цени в САЩ е намаляла до 4.9% на годишна база през април, отбелязвайки най-ниския си годишен темп от април 2021 г. насам. Пазарите интерпретираха тази информация като положителен знак, че усилията на Федералния резерв да контролира инфлацията започват да дават резултати.
Макар че основният индекс на потребителските цени значително се е охладил, след като през юни 2022 г. надхвърли 9%, той остава над целевото равнище на Федералния резерв от 2%. През април основният индекс на потребителските цени, който изключва волатилните цени на храните и енергията, нарасна с 5.5% на годишна база поради устойчивата икономика и трайно свития пазар на труда.
Федералният резерв последователно подчертава ангажимента си да се бори с инфлацията. Протоколът от последното заседание на FOMC обаче разкри различни мнения на длъжностните лица по отношение на лихвените проценти. В крайна сметка беше взето решение за повишаване на целевия лихвен процент по федералните фондове с още 25 базисни пункта, с което той достигна диапазона между 5% и 5.25%.
Въпреки че на заседанието на FOMC през юни председателят Джером Пауъл предложи възможна пауза в повишаването на лихвените проценти, някои членове все още се застъпват за по-нататъшни увеличения, докато други очакват, че забавянето на икономическия растеж ще премахне необходимостта от затягане. От март 2022 г. насам централната банка е повишила лихвените проценти общо 10 пъти, което е довело до увеличение с 5 процентни пункта.
Въпреки това понастоящем пазарът очаква намаляване на лихвите до края на годината, като инструментът FedWatch на CME Group показва почти 35% вероятност целевата лихва да варира от 4.75% до 5% до края на годината.
До ноември 2024 г. пазарът оценява 24.5% вероятност целевият лихвен процент да бъде намален до диапазона между 2.75% и 3%.
По време на интервю за предаването „Squawk Box Europe“ по CNBC Майкъл Йошиками заяви, че единственият начин да се стигне до понижаване на лихвените проценти е в случай на продължителна рецесия, което според него е малко вероятно без допълнително затягане на политиката, особено като се има предвид стимулиращият ефект на спадащите цени на петрола върху икономическата активност.
Йошиками подчерта, че компаниите вероятно ще възприемат по-консервативен подход към прогнозите за бъдещите си печалби, очаквайки продължителни по-високи разходи по заеми, които биха могли да се отразят върху маржовете на печалбата.
Ветеранът стратег подчерта значението на близостта на американската икономика до рецесия, като изрази мнение, че това може да се счита за благоприятна новина, ако настъпи рецесия.
От друга страна, той предупреди, че ако икономиката продължи да се развива по сегашната си траектория без забавяне, през втората половина на годината на пазара може да възникнат проблеми.
Неотдавна представители на Федералния резерв, като президентът на Фед в Сейнт Луис, Джеймс Булард и президентът на Фед на Минеаполис, Нийл Кашкари, предполагат, че устойчивата базисна инфлация може да доведе до по-дълъг период на затягане на паричната политика, което потенциално да наложи по-нататъшни повишения на лихвените проценти през настоящата година.
Йошиками счита намаляването на лихвените проценти като драстична мярка, контрастираща с ценовите очаквания на пазара и предположи, че политиците могат да се опитат да повлияят на пазарните очаквания чрез речи и публични изявления, а не чрез незабавни политически действия.
Предвид несигурния път на паричната политика и икономиката на САЩ Йошиками предупреди инвеститорите да подхождат скептично към оценките в някои сектори на пазара, особено в областта на технологиите и изкуствения интелект.
Той посъветва инвеститорите да преценят дали цените на акциите съответстват разумно на очакванията им за бъдещите приходи през следващите пет години, за да избегнат прекомерен оптимизъм, който може да доведе до печални резултати.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) е завела дело срещу Nova Labs, обвинявайки създателите на Helium в подвеждане на инвеститорите и нарушаване на законите за ценните книжа.
Трейдърите се подготвят за волатилна крипто седмица с множество макроикономически събития, които биха могли да окажат влияние върху портфейлите от понеделник.
Голяма част от крипто общността се надява, че бъдещата администрация на Тръмп ще донесе положителни промени в индустрията.
Чанпен Джао (CZ), бившият главен изпълнителен директор на Binance и известна фигура в света на криптовалутите, наскоро сподели лекомислена забележка за нарастващата тенденция при меме криптовалутите, предизвикана от пускането на токена $TRUMP на Доналд Тръмп.