Руският министър на външните работи Сергей Лавров посочи, че в момента тече процес на дедоларизация, отбелязвайки реториката и политиката на правителството на САЩ като фактори, които допринасят за това.
Лавров е подчертал, че страните от алианса БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) активно проучват алтернативни пътища, които намаляват зависимостта от щатския долар, както съобщи информационна агенция ТАСС.
Преди предстоящата среща на върха на БРИКС през август Лавров подчерта необходимостта от защита на Новата банка за развитие от потенциална враждебност, идваща от САЩ.
Лавров заяви, че Бразилия е предложила внимателно да се обмислят мерки за защита на финансовите транзакции в рамките на алианса и предпазване на Новата банка за развитие от потенциални злоупотреби с постоянната роля на щатския долар.
Според Лавров са предложени и различни други инициативи, насочени към този въпрос. Той отбеляза още, че Русия се адаптира към съгласуваните усилия на западните държави да я изолират от световната финансова система.
Той твърди, че САЩ умишлено подклаждат нестабилност в страните по света, за да подкрепят собствените си интереси, като щатският долар е централен компонент на тази стратегия. Въпреки това Лавров смята, че този подход е с ограничен живот.
Министърът спомена съставянето на списъци, забраняващи износа на определени стоки за Русия, като се позова на неотдавнашните посещения на трио, състоящо се от американец, британец и представител на Европейския съюз, в страни от Централна Азия.
Лавров повтори, че западните държави умеят да се възползват от трудностите, които създават на други държави. Макар че може да се постигнат краткосрочни ползи, той заяви, че в дългосрочен план тези действия подкопават самите основи, на които западните държави разчитат, включително ролята на международни институции като Международния валутен фонд и Световната банка, както и зависимостта на световната икономика от щатския долар.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.